Sinema

!F İSTANBUL’da 23 Şubat 2013 Cumartesi Programı

!f.kolektif

 

!F İSTANBUL’da 23 Şubat 2013 Programı

 

Nobody Walks filminin yönetmeni Ry Russo Young
Nobody Walks filminin yönetmeni Ry Russo Young

Nobody-Walks

YÖNETMENLİĞE HEVESLİ OLANLAR BU ATÖLYEYİ KAÇIRMASIN 2010 Sundance Enstitüsü Senaryo Lab’ine seçilen filmlerden biri olan Nobody Walks’un başarılı yönetmeni Ry Russo Young !f İstanbul’un konuğu olarak geliyor ve filmin sürecini ve senaryonun oluşum aşamalarını paylaşacağı bir atölye düzenliyor. 13:00’te SALT Beyoğlu – Açık Sinema’da.

 

 

 

He-was-a-Giant-with-Brown-Eyes-Kahverengi-Gözlü-Bir-Devdi

BÜYÜMEK ZORDUR Sabina, annesiyle babası boşanınca, annesiyle birlikte İsviçre’ye taşınır. Narmina ise babasıyla Bakü’de kalır. Beş yıl sonra, on yedi yaşındaki Sabina babasıyla yaşamak üzere Azerbaycan’a döner. Ancak, baba yeniden evlenmek üzeredir ve kızlarına bunu henüz söylememiştir. Çok düşük bir bütçeyle, hiç profesyonel oyuncu kullanmadan çekilmiş olan film, büyümenin zorluklarını incelemek için belgesel ile kurmaca arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. Kahverengi Gözlü Bir Devdi yönetmeni Eileen Hofer’in katılımıyla 12:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

 

The-Act-of-Killing

SOĞUK DUŞ ETKİSİNE HAZIR OLUN Festivalin soğuk duş etkisi yaratacağı garanti filmlerinden Öldürme Eylemi, karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının ufak ‘sinema çetesi’nin, daha sonra milyonlarca kişinin öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. Yönetmenlerinden Joshua Oppenheimer’in katılımıyla 14:00’te Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

 

Tabu

GEÇEN YILIN GÜMÜŞ AYI’LI FİLMİ Tabu bizi tüm zamanını hayır işlerine adayan ve yaşlı komşusu Aurora’ya destek olmaya çalışan huysuz ve ihtiyar bir kadın Pilar olan ile tanıştırıyor. Aurora ise bir yandan tüm parasını kumara yatırıyor bir yandan da hizmetçisi Santa’nın kendisine büyü yaptığını düşünüyor. Aurora oldukça sıradışı bir istekte bulununca diğer ikisi bu karşılaşmanın sonuçlarını izlemek üzere ona eşlik ediyorlar. Sinemanın kendisi üzerine derin derin düşünen Tabu, yaratıcı fikirleri kadar yapımındaki ustalıkla da öne çıkan ender filmlerden. Geçen yıl Berlin’de Alfred Bauer Ödülü’nü alan ve yılın en iyi filmlerinden biri sayılan Tabu, Miguel Gomes’in katılımıyla 17:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

 

 

Vic+Flo_Saw_a_Bear-Vic+Flo-Bir-Ayı-Gördü

BERLİN’DE GÜMÜŞ AYI’YI GÖRDÜ Geçen hafta sona eren Berlin Film Festivali’nde Alfred Bauer Ödülü’nü kazanan Vic+Flo Bir Ayı Gördü hapishaneden yeni tahliye edilmiş Victoria ile henüz hükmünü tamamlamış Florence’ın hikayesini anlatıyor. On yıl boyunca aynı hücreyi paylaşan bu iki kadın dışarıda, uygarlıktan uzak, ormandaki bir kulübede tekrar bir araya gelirler. İkisi için de özgürlüğün farklı anlamları vardır artık. Yönetmeni Denis Côté’nin katılımıyla 19:00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

 

 

Berlin’in hemen ardından dünyada ilk kez !f İstanbul’da

17 Şubat’ta sona eren Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Alfred Bauer Ödülü’nü alan Vic+Flo Bir Ayı Gördü ve Panorama Bölümü’nde Ekümenik Jürisi Ödülü ile birlikte Seyirci Ödülü’nü kazanan Öldürme Eylemi, yönetmenlerinin de katılımıyla bu hafta sonu !f İstanbul’da.

Vic+Flo_Saw_a_Bear-Vic+Flo-Bir-Ayı-Gördü

Dünyanın önde gelen film festivallerinden Berlin Film Festivali’nin gözde filmleri, Berlin’den hemen sonra !f İstanbul’da, yönetmenleriyle birlikte seyirci önüne çıkıyor. Festivalde büyük övgüyle karşılanan ve Alfred Bauer Ödülü’nü kazanan Vic+Flo Bir Ayı Gördü (Vic+Flo Saw a Bear), !f İstanbul’un Keş!f yarışması jüri üyelerinden Denis Côté’nin son filmi. On yıl boyunca aynı hücreyi paylaşan iki kadının dışarıda, uygarlıktan uzak, ormandaki bir kulübede tekrar bir araya gelmeleri üzerinden özgürlük anlayışını sorgulayan film, basit bir anlatıyı büyük bir biçimsel olgunlukla ele alıyor. Zaman zaman tedirgin edici ve hafif grotesk bir ton tutturan Vic+Flo Bir Ayı Gördü, insan olmak üzerine ve özgürlük kavramlarına dair kışkırtıcı sorular soruyor.

 

 

 

The-Act-of-Killing

Soğuk duş etkisi garantili film

Berlin’den taze ödüllü bir diğer film ise, !f İstanbul’da Keş!f Ödülü için yarışan Öldürme Eylemi (The Act of Killing). Joshua Oppenheimer’ın yönettiği film, 1965’te Endonezya’da yaşanan ve 2 milyondan fazla insanın öldürüldüğü askeri darbenin sorumlularının gözünden anlatıyor yaşananları. Bugün refah ve mutlu bir hayat süren cuntacıların o dönemi çok sevdikleri eski Amerikan filmlerinden sahnelermiş gibi canlandırmalarını izlediğimiz film, !f İstanbul’un soğuk duş etkisi yaratacak filmlerinin başında geliyor. Öldürme Eylemi, insanlık suçlularının, katillerin ve faillerin akıllarının işleyişine tanık olduğumuz tedirgin edici bir sinema deneyimi ve aynı zamanda kötülüğün bize tüm sıradanlığı ve yalınlığıyla göründüğü bir karabasan.

 

 

 

frances_ha

Berlin’den !f İstanbul’a gelen bir diğer film ise Frances Ha. Yine Panorama bölümöünde gösterilen film, Margot at the Wedding, The Squid and the Whale filmlerinin yaratıcı yönetmeni Noah Baumbach’ın son çılgınlığı. Bir dans kumpanyasında çırak olarak çalışan ve büyük ve teferruatlı hayalleri olmasına rağmen, New York’ta yaşamanın ekonomik zorluklarından payını almış Frances’in yetişkinler dünyasına adım atışını konu alan film, Woody Allen’ın Manhattan’ını hatırlatan nefis siyah-beyaz görüntüleriyle dikkat çekiyor.

 

 

 

interior-leather-bar-iç-leather-bar

Kayıp sahneler yeniden çekiliyor

!f İstanbul’un Gökkuşağı bölümünde gösterilen İç. Leather Bar. (Interior. Leather Bar.) da Teddy Ödülü için yarışmış, Berlin’de tartışmalara neden olmuştu. James Franco ve Travis Mathews’un birlikte çektikleri film, William Friedkin’in 1980 yapımı skandal filmi Cruising/Devriye’nin etrafında oluşmuş bir efsaneden yola çıkıyor. Friedkin’in sansüre maruz kalmamak için ve daha filmin çekim sürecinde ortaya çıkan tepkiler üzerine, S&M barlarda geçen sahnelerini kesip, bir daha hiç görülmemek üzere ortadan kaldırdığı rivayetinden hareket eden ve bu kayıp 40 dakikayı yeniden hayal etmeye ve kurgulamaya koyulan film, cinsel ve yaratıcı özgürlüğün sınırlarını sorgulayan, sıradışı bir seyir deneyimi.

 

Yönetmenleri de katılıyor

23 Şubat’ta gösterilecek Vic+Flo Bir Ayı Gördü’nün gösterimine Denis Côté, İç. Leather Bar.’ın gösterimine Travis Mathews; 23 ve 24 Şubat tarihlerinde Cinemaximum Fitaş’ta gösterilecek Öldürme Eylemi’nin gösterimine de Joshua Oppenheimer katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacaklar.