Sinema

!f İstanbul’da 18 Şubat Pazartesi programı

 

!f İstanbul’da 18 Şubat 2013 Programı

Winter-Go-Away-Defol-Kış

SOKAKTA HAREKET VAR 10 Aralık 2011 günü, Vladimir Putin’in başkan seçilmesinin ardından, Rusya çalkalanıyor. On binlerce insan hükümet karşıtı gösteriler için sokaklarda. On genç yönetmen bu fırsatı yakalayıp ellerine kameraları alıyor ve hem bu gösterileri hem de yakınlarında olup bitenleri kaydetmeye başlıyor. Kış, Defol! 12:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

Efterklang-Ghost-of-Piramida

EFTERKLANG HAYRANLARI KAÇIRMASIN Bir albümün hayata gelişinin büyülü hikâyesini anlatan Efterklang: Ghost of Piramida hayranlarının kaçırmayacağı bir yolculuk. Piramida, paslı, çirkin binalardan ve daha iyi zamanlara ait bir geçmişin hayaletlerinden fazlasını barındırmayan eski bir Rus maden kasabası. Tarihin, güzel olsun olmasın, her şeyi gösterişli kıldığının kanıtı. Ve Efterklang’ın çorak topraklardan yükselen sihirli müziği bu kasabayı yeniden yaratıyor. Film, yönetmeni Andreas Koefoed’in katılımıyla 15:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

 

Bestiaire

HAYVANLARIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKABİLMEK Ortaçağ Avrupası’da ‘bestiarum vocabulum’ olarak bilinen ve her resmin bir hayvanın dünyadaki yerini ve anlamını betimlediği kitaplardan ilham alan Bestiaire hayvanların gözünün içine derin bir şekilde baktığımız sinemasal bir resimli kitap gibi. Film, yönetmeni Denis Côté’nin katılımıyla 17:00’de.Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

 

He-was-a-Giant-with-Brown-Eyes-Kahverengi-Gözlü-Bir-Devdi

BÜYÜMEK ZORDUR Sabina, annesiyle babası boşanınca, annesiyle birlikte İsviçre’ye taşınır. Narmina ise babasıyla Bakü’de kalır. Beş yıl sonra, on yedi yaşındaki Sabina babasıyla yaşamak üzere Azerbaycan’a döner. Ancak, baba yeniden evlenmek üzeredir ve kızlarına bunu henüz söylememiştir. Çok düşük bir bütçeyle, hiç profesyonel oyuncu kullanmadan çekilen Kahverengi Gözlü Bir Devdi, büyümenin zorluklarını incelemek için belgesel ile kurmaca arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. 17:00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

 

 

İNADINA YAŞAMAK Gitar virtüözü Jason Becker, henüz on dokuz yaşındayken uluslararası üne sahip bir rock müzisyeni oldu. Çok kısa bir süre sonra da, onu hareket edemez ve konuşamaz kılacak, ölümcül Lou Gehrig hastalığıyla teşhis edildi ve ona dört-beş yıllık bir ömür biçildi. Yirmi iki yıl sonra hala hayatta ve yeniden müzik yapıyor! Blue Jean’in katkılarıyla gösterilecek Jason Becker Henüz Ölmedi 19:00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

safety-not-guaranteed-zaman-yolcuları

ZAMAN YOLCULUĞUNA YENİ TAT Küçük Gün Işığım’ın (2006) yapımcılarından, zaman yolculuğu filmlerinin klişelerini altüst eden, incelikle dokunmuş senaryosu ve Mark Duplass’ın etkileyici oyunculuğuyla dikkat çeken, senenin bağımsız sürprizlerinden biri olan Zaman Yolcuları 19:30’da Cinemaximum Budak’ta.

 

 

Jin-Poster

REHA ERDEM’İN SON FİLMİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ Reha Erdem’in merakla beklenen filmi Jîn, Türkiye’de ilk kez seyirci karşısına çıkıyor. PKK kaçağı Kürt bir kızın doğunun damgalanmış dağlarından inip, batının rüya dünyasına -dayısının İzmir’deki evine- yaptığı yolculuğu anlatan filmin gösterimine Reha Erdem ve oyuncuları da katılacak. Jîn’in galası 21:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

on-the-road-yolda

FİLME ÇEKİLEMEZ DENİLEN ROMANDAN UYARLANDI Merkez İstasyonu (1998), Motosiklet Günlüğü (2004), Karanlık Sular (2005) filmleriyle tanıdığımız Walter Salles’ın beat kuşağının öncüsü Jack Kerouac’ın aynı adlı kitabından uyarladığı Yolda, yazar olmak isteyen bir genç ve onun en az kendisi kadar kaybolmuş görünen akıl hocasıyla birlikte çıktıkları yolculuğu ve bu yolculuk boyunca hayatlarını değiştiren insanlarla karşılaşmalarını anlatıyor. Yılın en merak edilen filmlerinden olan Yolda, senaristi Jose Rivera’nın katılımıyla 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.