Kültür Sanat

Ünlülerden Sağduyu Mesajları

Ünlülerden Sağduyu mesajları

Gezi’deki eylemlerde olaylar artarak devam edince  sanatçılar halkı  sağduyulu olmaya davet etti. Ünlü sanatçılar Ajda Pekkan, Mehmet Ali Erbil, Kenan Doğulu,  Alişan, İsmail Türüt ve Onur Akay’dan sonra Okan Bayülgen’de  insanları sağduyulu olmaya davet etti.
İşte o mesajlar;
Okan Bayülgen, “Halka saldırılıyor, engelli vatandaşa saldırılıyor, sanatçılara saldırılıyor… Gördüklerimiz bunlar! Bütün dünyanın gördüğü bu! Öyleyse, Başbakanımızın söylediğini yapalım. Kafamazı iki elimizin arasına alıp düşünelim. Suçlama refleksini bi kenara bırakarak düşünelim. Eğer sade vatandaş olarak bu gelişmelerden endişeliysek. Bu kaos ortamının memlekete iyi gelmeyeceğini anlıyorsak. Ben bütün eleştirileri okuyor ve dikkate alıyorum.Nasıl yazılmış olursa olsun altında bir beyan,fikir arıyorum. Siz de aynısını yapar mısınız? Kardeşlerinize, tanışlarınıza, hemşehrilerinize, vatandaşlarınıza bu zulüm yapılırken bir an olsun düşünebilir misiniz? dedi.
Şovmen Mehmet Ali Erbil de, “Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmemesi için günlerdir orada nöbet bekleyen insanların direnişine destek veriyorum ancak bu demek degildir ki ortalığı yakıp yıkan insanların canına malına kastedenleri destekliyorum. Aksine demokratik halkın birbirlerinin görüş ve düşüncelerine saygı duymaları gerektiğini düşünüyorum. Ve tüm Türk halkını sağduyulu olmaya davet ediyorum” dedi.
Şarkıcı Alişan da “Amaç doğayı korumaksa hep birlikteyiz. Ama amaç politik birtakım eylemlere girmekse, ülkede kaos yaratmaksa ben bu işte yokum. Hiçbir zamanda olmayacağım. İnsanları sağduyulu olmaya davet ediyorum. Sakin ve birbirimize saygı duyarak sorunlarımızı çözebiliriz” diye konuştu.
Gezi Parkı eylemlerine sık sık destek veren Kenan Doğulu, twitterda 2 milyona yakın takipçisine sağduyu mesajları verdi. Doğulu, twitter hesabında “Küfür yok, polis taşlamak yok, sadece hakkınızı arayın medenice! Provakatörlere dikkat’ yazarak herkesin direnişini demokratik bir ortamda yapmasını istedi.
Karadenizli türkücü İsmail Türüt geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında sağduyu çağrısı yaptı ve “Demokratik hak haktır, yürüyeceksin. Ben protesto yanı olan bir adamım. Bu işleri de çok severim. Tasvip ettiğim yanları var ama hiç hoşlanmadığım yanları da var. Kırıp dökerek olmaz. Orada yokum” açıklamasında bulundu.
Sanat Müziği sanatçısı  Onur Akay ise, “Hepimiz demokratik protesto ya da eylem hakkımızı kullanabiliriz ancak bunu yakmadan, yıkmadan yapalım. Lütfen sağduyulu olalım.” dedi.

1okanbayülgen.jpg

Ünlülerden Sağduyu Mesajları