Fragmanlar, Sinema

Tom Cruise “Jack Reacher” ile geliyor!

“KANUNUN SINIRLARI VAR. ONUN YOK…”

 

İki yıl boyunca ortadan kaybolan askeri polis Jack Reacher, beş kurbanın ölümünden sorumlu tutulan bir keskin nişancının dosyasını araştırmak için geri döner.

Jack Reacher karakteri, Lee Child takma adını kullanan, Jim Grant (David Trevellyan macera kitaplarının yazarı Andrew Grant’in kardeşi)’in 1997 tarihli romanı Killing Floor ile ilk kez okuyucuya ulaştı. Eser, En İyi Roman dalında Anthony Ödülü ve Barry ödülü kazanarak, çok hızlı  bir şekilde dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaştı. 2012 itibariyle, Jack Reacher karakterinin onyedinci romanı yayınlanmış durumda. Film, yazarın One Shot adlı romanından uyarlandı.

Filmin yönetmeni ve senaristi Christopher McQuarrie, 1995’te Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) ile En İyi Özgün Senaryo Oscar ödülünü kazanmıştı. McQuarrie; Valkyrie (2008), TV dizisi Persons Unknown (2010), The Tourist (2010) gibi yapımlarda senaryo yazarıydı. 2000’de The Way of the Gun‘ı yazdı ve yönetti. Yönetmen olarak Mission: Impossible 5 (Görevimiz Tehlike 5) için en önemli adaylardan.

Jack Reacher, romanda uzun boylu ve sarışın olarak betimlenmesine karşın, filmde karakteri Tom Cruise canlandırıyor. Şu anda her ne kadar “James Bond / Daniel Craig” sorununu(!) andıran bir durum varsa da romanın hayranları Cruise’ın performansını sabırla beklemek durumundalar. Martin Scorsese yönetmenliğinde Paul Newman’la oynadığı The Color of Money (Paranın Rengi, 1986); Barry Levinson’ın yönettiği Dustin Hoffman’a Oscar kazandıran Rain Man (YAğmur Adam, 1988); Ron Kovic rolüyle hakettiği Oscar’ı kazanamadığı Oliver Stone başyapıtı Born on the Fourth of July (Doğum Günü Dört Temmuz, 1989); Stanley Kubrick’in son filmi Eyes Wide Shut (Gözü Tamamen Kapalı, 1999); Penélope Cruz’la oynadığı Cameron Crowe’un “rüya gibi” filmi Vanilla Sky (2001) gibi pek çok yapımda gösterdiği performans Tom Cruise’un oyunculuk kalitesini hatırlamamıza yetecektir.

Filmde Helen Rodin’i oynayan Rosamund Pike‘ı; Pride & Prejudice (Aşk ve Gurur, 2005), Made in Dagenham (2010), Wrath of the Titans (Titanların Gazabı, 2012) filmlerinden anımsıyoruz.

Efsane oyuncu Robert Duvall (The Godfather, 1972; The Godfather Part II 1974; Apocalypse Now, 1979) Cash karakterine hayat verirken; Richard Jenkins Alex Rodin’i; yönetmen, yapımcı ve yazar Werner Herzog The Zec’i canlandırıyor.

Projenin başlangıcında filmin romanla (One Shot) aynı adı taşıması planlanmış. Ancak daha sonra Jack Reacher’da karar kılınmış.

Helen Rodin rolü için Hayley Atwell, Brit Marling ve Alexa Davalos deneme çekimlerine katılmış.

Tom Cruise’dan önce Jack Reacher rolü için Brad Pitt, Hugh Jackman, Vince Vaughn, Jamie Foxx ve Will Smith düşünülmüş.

Tom Cruise dublör gerektiren tüm sahnelerde çekimleri kendisi gerçekleştirmiş.

Filmin ilk tanıtımı Tom Cruise’un 50. yaş gününde yayınlanmış.

Filmin resmi websitesi: http://www.jackreachermovie.com/

Yönetmen  –  Christopher McQuarrie

Senaryo  –  Christopher McQuarrie (Lee Child/Jim Grant’in One Shot adlı romanından)

Oyuncular:

Tom Cruise  –  Jack Reacher

Rosamund Pike  –  Helen Rodin

Robert Duvall  –  Cash

Richard Jenkins  –  Alex Rodin

Werner Herzog  –  The Zec

Jai Courtney

David Oyelowo  –  Emerson

Yapımcı  –  Tom Cruise, Paula Wagner, David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger, Gary Levinsohn, Kevin J. Messick

Orijinal Müzik  –  Joe Kraemer

Görüntü Yönetmeni  –  Caleb Deschanel

Kurgu  –  Stephen M. Rickert Jr., Kevin Stitt