Kültür Sanat

Sundance Senaryo Lab başlıyor!

!f-İstanbul

Sundance Senaryo Lab başlıyor!

 

!f İstanbul’un bağımsız sinema kurumu Sundance ile ortaklaşa yürüttüğü Senaryo Lab, bu yıl 10–13 Mayıs tarihlerinde Büyükada’da yapılacak. Uzman isimlerin danışmanlığında geliştirilecek projeler arasında Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarladığı “Az” da bulunuyor. Sundance Senaryo Lab’in Türkiye danışmanı ise ünlü senarist ve yönetmen Ümit Ünal.

 

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin Maximum Kart’ın partnerliğinde ve Digiturk’ün bölüm sponsorluğunda düzenlediği Sundance Senaryo Lab, bu hafta sonu Büyükada’da yapılacak. !f İstanbul’un dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance ile 2011 yılından beri ortaklaşa yürüttüğü Sundance Senaryo Lab’e bu yıl 40’ı aşkın başvuru oldu ve aralarından 4 proje atölyeye katılmaya hak kazandı.

Az_HakanGunday

 

Hakan Günday’ın aynı romanından Emine Dursun ve Hakan Günday’ın uyarladığı, yönetmenliğini ise Hande Türkel ‘in yapacağı “Az”, Ceylan Özgün Özçelik’in yazdığı ve yöneteceği “Kaygı”, Ayşim Türkmen’in Şirin Güven’le birlikte yazdığı ve yöneteceği “Çekmeköy Underground” ve Mehmet Can Mertoğlu’nun yazdığı ve yöneteceği “Albüm”, Büyükada’da yapılacak ve 3 gün boyunca sürecek atölye boyunca, alanında uzman danışmanlar eşliğinde geliştirilecek.

 

Türkiye’den danışmanlığı Ümit Ünal yapacak

Türkiye’den danışmanlığını “Teyzem”, “Hayallerim, Aşkım ve Sen”, “Piano Piano Bacaksız”, “Berlin in Berlin” gibi Türkiye sinemasının kalburüstü filmlerinin senaristi ve “9”, “Ara”, “Gölgesizler”, “Ses” ve “Nar” filmlerinin yönetmeni Ümit Ünal’ın yapacağı atölyenin diğer eğitmenleri ise şöyle: Sidney Lumet’in yönettiği “Running of Empty” adlı filmle “özgün senaryo” dalında Oscar’a aday olan, bunun dışında “A Dangerous Woman”, “Losing Isaiah”, “Violets Are Blue” filmlerinin senaryolarını yazan ve yapımcılıklarını üstlenen, Akademi’nin Senaryo Yazarları biriminde yöneticiliğin yanı sıra “Scripter Awards”un başkanlığını üstlenen Sundance Enstitüsü Senaryo Laburatuvarı danışmanlarından Naomi Foner; “Saving Grace”, “August”, Joe Gould’s Secret gibi ülkemizde de tanınan filmlerin ve “Fallen Angels”, “The Hunger”, “213” gibi ünlü televizyon dizilerinin senaryolarını üstlenen, Akademi’nin Senaryo Yazarları biriminde yöneticilik yapan ve “Writers Guild of America West”in Başkan Yardımcılığını yürüten Sundance Enstitüsü Senaryo Laboratuvarı Sanat Direktörü Howard A. Rodman; Rolling Stone,  Film Comment, Vogue gibi dergilerde gazetecilikle başlayan kariyerini R.E.M., Aimee Mann, Wilco ve Everything but the Girl gibi isimlere çektiği kliplerle sürdüren, “Motherhood”, “A Good Baby”, “Diggers” filmlerini yazıp yöneten, son olarak da Ürdün Sundance Senaryo Lab’de yaratıcı danışmanlık yapan Katherine Dieckmann.

 

Bağımsızların keşfedicisi de geliyor

Atölye sırasında ayrıca, Sundance Film Festivali’nin Uzun Metraj Film Direktörü Paul Federbush da çalışmaları izlemek için İstanbul’da olacak. Çeşitli film şirketlerinde görev alan Federbush; satın aldığı “Donnie Darko”, “Shine”, “The Sweet Hereafter” ve “Dancer in the Dark” gibi filmleri keşfeden kişi sayılıyor. Uzun yıllar Warner Bros’a bağlı Warner Independent Pictures’ta Yapım ve Film Alım departmanı başkan yardımcılığını yürüten Federbush’ın diğer keşifleri arasında Oscar ödüllü “Slumdog Millionaire”, “March of the Penguins” ve “Paradise Now” da bulunuyor. Son olarak Red Flaf Releasing’i kuran Federbush, halen Sundance Enstitüsi’nde pazarlama ve dağıtım danışmanı görevini de yürütüyor.

MUHSIN AKGUN

Tarantino’den Soderbergh’e günümüzün önemli yönetmenleri de bu atölyeden geçti

Ünlü oyuncu ve yönetmen Robert Redford tarafından kurulan Sundance Senaryo Lab, yeni yeteneklerin orijinal film projeleri geliştirebilecekleri ve önde gelen yazarlar ve yönetmenlerle çalışabilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla 1981 yılında başladı. Quentin Tarantino’dan Darren Aronofsky’ye, Steven Soderbergh’den Shirin Neshat ve Paul Thomas Anderson’a günümüzün önde gelen yönetmen ve senaristlerinin sinema tarihine geçen projelerinin ilk adımlarını attıkları Sundance Senaryo Lab, 2011’den beri de !f İstanbul kapsamında Türkiyeli dört projeye senaryo danışmanlığı imkânı yaratıyor.

 

 

Ayrıntılı bilgi için:

Onur Gülen

A: Dereboyu Cad. Ambarlıdere Yolu No:4 Kat:1 Ortaköy – Beşiktaş, İstanbul

www.ifistanbul.com

T: +90 212 281 01 42 (1029)

F: +90 212 270 55 58

G: +90 542 452 41 99

E: [email protected]