Sinema

!f İstanbul 19 Şubat Programı

!f

 

!f İstanbul’da 19 Şubat 2013 Salı gününün programı

 

20-Little-Films-20-Küçük-Film

VIENNALE FİLMLERİ !f’TE

Viennale, 1995 yılından beri her sene çok sevdiği dünyaca ünlü bir yönetmenden festivale bir dakikalık küçük filmler halinde kendi katkılarını yapmalarını istiyor. Birer fragman gibi düşünülebilecek bu filmler, günümüze kadar festival için birer girizgâh gibi kullanıldılar. Bugüne dek çekilmiş 20 film !f İstanbul’da gösteriliyor. Vienalle’den Katja Wiederspahn’ın katılımıyla 20 Küçük Film 12:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

fuck-for-forest-orman-için-seviş

YÜCE BİR AMAÇ İÇİN SEVİŞMEK

‘Orman için Seviş’ çevre için para toplamak amacıyla amatör porno yapıp internette satan bir grubun adı. Kamera, Norveç’teki ailesini terk edip Berlin’deki gruba katılan zengin bir adamı izliyor. Berlin dünyanın özgürlük metropolü, grup da özgür ruhlu bireylerin merkezi olarak sunuluyor. Orman İçin Seviş yönetmeni Michal Marczak’ın katılımıyla 13:00’te Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

 

Devremülk-Timeshare-Film

ADADA KARŞILAŞAN YALNIZ RUHLAR

Ufuk Aksoy’un geçmişi ve geleceği birbirinden ayrı iki kadının Büyükada’da bir evde karşılaşmalarını konu alan psikolojik-dram Devremülk ilk kez !f İstanbul’da seyirci önüne çıkıyor. Film, Ufuk Aksoy’un katılımıyla 15:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

 

Zayiat-Casualties-Film

AİLE SIKINTISI

Deniz Tortum’un klostrofobik bir İstanbul’u fonuna koyduğu ve bir aile dramasıyla seyirciyi başbaşa bıraktığı Zayiat da ilk kez seyirci önüne çıkacak Türk filmlerinden. Yönetmeni Deniz Tortum’un katılımıyla 17:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

Berberian-Sound-Studio-Berberian-Ses-Studyosu

İTALYAN GIALLO FİLMLERİNE SAYGI DURUŞU

Yılın en iyi İngiliz bağımsızlarından Berberian Ses Stüdyosu, kendisini İtalya’da Suspiria benzeri bir korku filmi olan The Equestrian Vortex’in setinde çalışırken bulan ses mühendisi Gilderoy’un başından geçenleri anlatıyor. Peter Strickland bu ikinci filminde sadece İtalyan giallo filmlerine bir saygı duruşunda bulunmuyor, sinemanın kendisinin çok incelikli bir eleştirisini de yapıyor. 17:00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

 

 

 

Jose-Rivera-senarist
José Rivera
Ümit-Ünal-yönetmen
Ümit Ünal

JOSÉ RİVERA VE ÜMİT ÜNAL SOHBETE DALIYOR

Amerika’nın en tanınmış oyun yazarı ve senaristlerinden biri olan José Rivera ve Türkiye sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Ümit Ünal bir araya geliyor, küçük sohbetlere dalıyor. “Kitaptan Sinemaya: Okumak ve Yazmak Üstüne” başlıklı sohbet 18:00’de SALT Beyoğlu – Açık Sinema’da.

 

 

All-The-Light-In-The-Sky-Gokteki-Tum-Isiklar

JOE SWANBERG’İN SON FİLMİ

Ünlü Amerikalı bağımsız yönetmen Joe Swanberg’in Happiness (1998) ile tanıdığımız Jane Adams’ı başrole taşıdığı son filmi Gökteki Tüm Işıklar, Hollywood’un pek çok kadın oyuncu için kırk yaşından sonra nasıl da zor bir yere dönüştüğünü anlatıyor. 19:00’da 12:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

Bernie-Bernie'nin-Suçu-Ne

BERNIE BUNU NEDEN YAPTI?

Cenaze müdürü Bernie Tiede, kasabada çok sevilen ve herkesin çok saygı duyduğu birisidir. Bernie’yle tanışan herkes onun sakinliği, cana yakınlığı ve rahatlatıcılığına hayran olmakta, kasabadaki cenaze törenleri onun varlığı sayesinde huşu içinde gerçekleşmektedir. Ta ki bu saygı duyulan, sevgi dolu karakterin bir cinayet işlemiş olabileceği haberi ortalığı sarana kadar. Richard Linklater’ın kurmaca ve belgeseli tuhaf bir şekilde bir araya getirdiği zarif filminde Jack Black ve Shirley MacLaine performanslarıyla harikalar yaratıyor. Bernie’nin Suçu Ne? 19:30’da Cinemaximum Budak’ta.

 

 

not-fade-away-sen-gitmeden-önce

Efsanevi televizyon dizisi The Sopranos’un yaratıcısı David Chase, ilk yönetmenlik denemesi olan Sen Gitmeden Önce’de en başta kızları etkilemek için bir rock grubu kurmak isteyen üç ergen erkeğin kısa süre içinde kendilerini tamamen müziğin ruhuna kaptırmalarını anlatıyor. 21:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

Margaret-Film

MASUM DEĞİLİZ HİÇBİRİMİZ

Manhattan’da özel bir lisede öğrenci olan Lisa Cohen’in vahşi bir kazaya tanık olduktan sonra duygusal patlamalarla dolu dengesiz bir ruh haline bürünüşünü anlatan Margaret, muazzam oyuncu yönetimi ve neredeyse opera gibi akan diyaloglarıyla büyük ekranda tekrar görülmeyi hak eden bir başyapıt. 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.