Kültür Sanat

Yılın beklenen yerli yapımı “Çekmeceler” !f İstanbul’da açılıyor!

Yılın beklenen yerli yapımı “Çekmeceler” !f İstanbul’da açılıyor!

 

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, ilk filmleri “Zenne”yle büyük ilgi gören M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın yeni filmleri “Çekmeceler”in dünya prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Başrollerinde Ece Dizdar, Tilbe Saran ve Taner Birsel’in yer aldığı “Çekmeceler”, 25 yıla yayılan gerçek bir hikâyeden yola çıkarak sıradışı bir filme dönüşüyor.

 

İlk filmleri “Zenne”yle büyük ilgi gören M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın yeni filmleri “Çekmeceler”, dünya prömiyerini !f İstanbul’da yapıyor. Festivalin “Digiturk Galaları” bölümünde gösterilecek olan ve senaryosu gerçek olay ve kişilerden esinlenilerek yazılan film, otuzlarının başındaki Deniz’in doğum gününde kanlar içinde hastaneye kaldırılmasının ardında yatan gerçekleri konu alıyor.

 

“Çekmeceleri açmaktan korkma!”

William Faulkner’ın “Geçmiş asla sona ermez ve hatta geçmez bile” sözünden yola çıkan yönetmenler, Deniz’in hikâyesini geriye dönüşlerle anlatıyor ve kız çocuk ve genç kadın olmaya dair Türkiye’deki tabuları ve yasakları kurcalıyorlar. 70’lerden günümüze uzanan hikâyesini dans, dekor, kostüm ve makyajı harmanlayan görsel bir şölenle anlatan filmin başrollerinde ise Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran, Nilüfer Açıkalın ve Hakan Çimenser bulunuyor.

 

Alper ve Binay’ın eşcinsel cinayetlerini konu alan ve 2012’de ödüller, övgülerle ülke sinema gündeminden aylarca düşmeyen filmleri “Zenne”, o sene !f İstanbul’un kapanış filmi olmuş ve filmi ünlü İngiliz oyuncu Rupert Everett sunmuştu.

Drawers Press Photos

Ön satışlar 30 Ocak’ta!

İş Bankası Maximum Kart partnerliğindeve Mars Cinema Group ortaklığında düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek. Festival biletleri ise 30 Ocak’ta biletix’te %10 indirimle ön satışa çıkacak. İş Bankası Maximum Kart sahipleri geçen yıl olduğu gibi ön satış döneminde %20 indirim ayrıcalığından yararlanabilecekler.