Kültür Sanat

SALON’UN MAYIS AYINDAKİ YILDIZ KONUKLARINDAN RADIO DEPT. İSTANBULLU MÜZİKSEVERLERE KUZEY RÜZGARLARI ESTİRECEK

SALON’UN MAYIS AYINDAKİ YILDIZ KONUKLARINDAN RADIO DEPT. İSTANBULLU MÜZİKSEVERLERE KUZEY RÜZGARLARI ESTİRECEK

 

THE RADIO DEPT. 1 MAYIS’TA SALON’DA

 

Salon, Mayıs ayında yıldız isimleri ağırlamaya devam ediyor. 1995 yılından bu yana sürekli tazelenen kadrosuyla yeni soundlar peşinde koşan, müziğinde alternative rockdream popindie popshoegaze ve twee pop öğelerini barındıran İsveçli topluluk The Radio Dept., 1 Mayıs Çarşamba akşamı saat 21.30’da Salon sahnesinde olacak.

 

Adını, İsveç’in Lund şehrinde bulunan bir radyo tamir dükkanından alan The Radio Dept., 1995 yılında iki okul arkadaşı, Elin Almered ve Johan Duncanson tarafından kuruldu. İkilinin müzik yapmayı bırakmasıyla üç yıl boyunca tarihe karışan ünlü grup 1998 yılında Duncanson’ın, gruba Martin Larsson ile devam etme kararıyla ikinci defa müzik hayatına başladı. Lisa Carlberg (bas), Per Blomgren (davul) ve Daniel Tjäder’in (klavye) ekibe katılmasıyla kadrosu genişleyen topluluk kısa bir süre içinde İsveç’in en iyi indie müzik topluluklarından biri haline geldi.

 

The Radio Dept., ilk albümü Lesser Matters’ı 2003 yılında yayınladı. Albüm NME’nin “Yılın En İyi 50 Albümü” listesinde 9 numarada yer aldı. Bu albümün yayınlanmasının ardından Per Blomgren, This Past Week isimli EP’lerinin ardından da Lisa Carlberg gruptan ayrıldı. Topluluk, 2006 yılının başında Pet Grief isimli albümünü yayımladı ve albüm NME’nin değerlendirmesinde 10 üzerinden 7 aldı. 2008 yılında Freddie And The Trojan Horse adlı EP ile gündeme gelen The Radio Dept., 2009 yılında diğer EP’leri David’i müzikseverlerin beğenisine sundu. İnternetin de yardımıyla dinleyici kitlesi genişleyen grubun son stüdyo albümü Clinging to a Scheme 2010’da çıktı. Son olarak 2011 yılında Passive Aggressive: Singles 2002–2010 isimli, eski şarkılarından oluşan bir albüm hazırladı.

 

Charles AznavourSaint EtienneBroadcastFrank SinatraJoy DivisionPet Shop BoysChet BakerFenneszNick Drake ve Kevin Rowland gibi isimlerden etkilendiği bilenen grubun Pulling Our Weight isimli EP’lerine adını veren şarkıları, Sofia Cappola’nın Marie Antoinette filminin soundtrack’leri arasında yer aldı.

 

İksv Salon'da Radio Dept
İksv Salon’da Radio Dept

The Radio Dept. konserinin hemen öncesinde Salon sahnesinin müdavimlerinden Kim Ki O ön grup olarak performans sergileyecek.

 

The Radio Dept. konserinin biletleri 35 TL ve 25 TL (öğrenci) üzerinden satışta.

 

Biletler nerede?

 

Salon etkinliklerinin biletleri Biletix satış kanalları ve ana gişe İKSV’den temin edilebilir. Lale Kart sahipleri, biletlerini %25’e varan özel indirimlerle temin edebiliyor. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Ana gişe İKSV, Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve etkinlik günlerinde etkinlik başlayana kadar açık.

 

Salon programı hakkında ayrıntılı bilgi için:

saloniksv.com

 

Salon’u sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/saloniksv

twitter.com/saloniksv