Magazin

Okan Bayülgen’den Memet Ali Alabora’ya Destek

Yeni Şafak Gazetesi, Mi Minör adlı tiyatro oyununun, Gezi Parkı eylemlerinin provası olduğunu iddia edince sanat dünyası karıştı. Mi Minör’ün hem yönetmenliğini hem de oyunculuğunu üstlenen ve hedef gösterilen Memet Ali Alabora’ya sanatçılar arasında destek gecikmedi.

Tehditler aldığını belirten Memet Ali Alabora, basın açıklamasında şunları söyledi: ” Yeni Şafak Gazetesi’ne tiyatroyu bu kadar ciddiye aldıkları için bir de teşekkür etmek istiyorum. Çağımızda tiyatro ile toplumsal olaylar yaratmak mümkün değil ama Yeni Şafak Gazetesi, 1873 yılında iki sokak arkamızda sergilenen Vatan Yahut Silistre’den beri ilk kez bir tiyatro oyunun bu kadar etkili olduğunu iddia ederek tüm ekip olarak büyük özveri ile hazırladığımız “Mi Minör” oyununa fevkalade bir önem atfetmiştir. Kendileri ile istedikleri zaman “Mi Minör”ü ve tiyatro sanatının toplumsal olaylara etkisini yüz yüze tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak isterim.”

Sanatçılar sosyal medya üzerinden Memet Ali Alabora’ya destek verirken, Okan Bayülgen’de Twitter’dan yaptığı açıklama ile kendisine destek verdi.

“Sanatçıdan örgütçü,partici,hizipçi,provokatör olmaz. Kusura bakma yapamazlar. Mesleğinin doğası izin vermiyor. Ama politikacıdan olur! Mehmet Ali Alabora yanlış seçim. Bugün bunu destekler yarın öbürünü! Fikrini de değiştirebilir. Karışamazsın! İstediğini destekler! Karışamazsın. Cadı Avı başlatmaya çalışmayın.Muhatap arıyorsanız,gençlere sorun! Soramıyorsanız röportajları çıkıyor gazetelerde; okuyun. Provokatörlük yapmayın. Mehmet Ali Alabora dostumdur. Tanımasaydım da desteklerdim. Bu ülkenin çok sevilen bir sanatçısıdır. Sonuna kadar yanındayım. Karışamazsın!”