Kültür Sanat

Norveç Müzigi Bu Hafta Salon’da

Norveç Konsolosluğu tarafından desteklenen A Taste of Norway serisi kapsamında bu hafta Salon’da üç konser verilecek. Norveçli piyanist ve besteci Aksel Kolstad, elektronik müzik grubu Flunk ve caz trompetçisi Mathias Eick müzikseverlerle Salon sahnesinde buluşacak.

Norveç Konsolosluğu tarafından desteklenen A Taste of Norway serisi kapsamında bu hafta Salon’da üç konser verilecek. Norveçli piyanist ve besteci Aksel Kolstad, elektronik müzik grubu Flunk ve caz trompetçisi Mathias Eick müzikseverlerle Salon sahnesinde buluşacak.

 

  • A Taste of Norway: Aksel Kolstad

 

Norveçli piyanist, besteci Aksel Kolstad, dünyanın hemen her yerinde solist ve oda müzisyeni olarak konserler verdi. Dört yaşındayken piyano derslerine başlayan Kolstad, on iki yaşına geldiğinde Eva Sandvik Stugu ile birlikte çalışmaya başlayarak yeteneğini geliştirdi. Norveç’in en büyük oda orkestrası festivalinde takdir gören performanslar sergileyen Aksel Kolstad Oslo’da açtığı, dünyanın ilk klasik konser kafesi Cafe de Concert ile de dikkatleri üzerine topladı. Bu yenilikçi performans mekânının sanat yönetmenliğini de üstlenen Aksel Kolstad, “Klasik Müziğin Quentin Tarantino’su” olarak tanımlanıyor.

Aksel Kolstad
Aksel Kolstad

 

Aksel Kolstad, coşkun müziğiyle 28 Kasım Perşembe 21.30’da Norveç Konsolosluğu tarafından desteklenen A Taste of Norway serisi kapsamında Salon’da olacak. 21.30’da başlayacak konserin biletleri 35 TL (masa), 25 TL (ayakta) ve 20 TL (öğrenci) üzerinden temin edilebilir.

 

  • A Taste of Norway: Flunk

 

Norveçli müzisyenler Ulf Nygaard, Jo Bakke, Anja Øyen Vister ve Erik Ruud‘un 2000 yılında enstrümantal bir proje olarak başlattığı Flunk; ilk albümleri For Sleepyheads Only (2003) ile dikkatleri üstlerine çekmeyi başarmıştı. Flunk dünyanın birçok yerinde sayısız performansa imza attı ve birçok önemli festivalde sahne aldı. Vokal Anja’nın ipeksi ses tonuyla dinleyicilerin üzerinde hatırı sayılı bir etki bırakan Flunk, son albümü  Lost Causes’i Nisan 2013’te yayımladı.

 

Norveçli elektronik müzik grubu Flunk, 29 Kasım Cuma 21.30’da Norveç Konsolosluğu tarafından desteklenen A Taste of Norway serisi kapsamında İstanbullu müzikseverlerle Salon’da buluşacak.  Konserin biletleri 35 TL (masa) ve 25 TL (öğrenci) üzerinden temin edilebilir.

 Flunk

  • A Taste of Norway: Mathias Eick Quintet

 

İskandinav cazının en yetenekli isimleri arasında gösterilen Norveçli caz trompetçisi Mathias Eick, 2007’de International Jazz Festivals Organization tarafından uluslararası cazın en yetenekli ismi olarak ödüllendirilmişti. Chick Corea, Pat Metheny, Manu Katché ve Jacob Young gibi saygın isimlerle müzikal işbirliklerine imza atan Mathias Eick Avrupa’nın saygın caz festivallerinde boy gösterdi. 20. İstanbul Caz Festivali Tünel Şenliği kapsamında da sahneye çıkan Eick trompet, kontrbas, vibrafon, piyano ve gitar gibi birçok farklı enstrümanı çalabiliyor. The Door (2008) ve Skala (2011) adlı iki solo albüm yayımlayan Mathias Eick beşlisiyle birlikte 30 Kasım Cumartesi 21.30’da Norveç Konsolosluğu tarafından desteklenen A Taste of Norway serisi kapsamında Salon sahnesinde olacak. Konserin biletleri 25 TL (masa) ve 20 TL (öğrenci) üzerinden temin edilebilir.

Mathias Eick
Mathias Eick

 

  • Salon biletleri nerede?

 

Salon etkinliklerinin biletleri Biletix satış kanalları ve hizmet bedelsiz olarak ana gişe İKSV’den alınabilir. Lale Kart sahipleri biletlerini %25e varan özel indirimlerle temin edebilirler. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Ana gişe İKSV Pazar günleri hariç her gün 10.0018.00 saatleri arasında ve etkinlik günlerinde etkinlik başlayana kadar açık.

 

Salon programı hakkında ayrıntılı bilgi için: saloniksv.com