Kültür Sanat

John Legend, 29 Temmuz Pazartesi akşamı İstanbul’da

John-Legend

 

 

İstanbul Caz Festivali 20. yılının son konserinde, günümüz R&B ve Soul müziğinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından 9 Grammy ödüllü usta müzisyen John Legend’i ağırlıyor. John Legend, Love In the Future adlı yeni albümünün dünya turnesi kapsamında, 29 Temmuz Pazartesi akşamı 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde, İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.
John-Legend

Kanye West’in prodüktörlüğünde 2004 yılında kaydettiği Get Lifted ile sekiz dalda Grammy adayı olan John Legend, henüz ilk albümüyle müzik piyasasındaki geleceğini garanti eden üç milyonluk satış rakamına ulaştı. 1970’lerden esintiler taşıyan albümü Once Again’i 2006’da piyasaya süren Legend, aynı yıl Sly&The Family Stone, Joss Stone ve Van Hunt ile ortak çalışmaları olan Family Affair şarkısıyla, Grammy ödüllerine yenilerini eklemeye devam etti. Müziğinde yeni açılımlar deneyen Legend, 2008 yılında,  elektronik öğeler ve pop müzikle harmanlanmış Evolver albümünü yayımladı.

 

2008 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinin ilhamıyla kaydedilen Wake Up! albümünde John Legend, 1960’ların ve 1970’lerin soul şarkılarını hip hop/neo-soul grubu The Roots eşliğinde seslendirdi. John Legend, ödüller toplamaya devam ettiği bu albümde yer alan kendi bestelerinden Shine ile şarkıcılıkta olduğu kadar bestecilikte de iddialı olduğunu yeniden gösterdi. Legend, Rick Ross ile düet yaptığı Who Do We Think We Are ve fütüristik bir yaklaşımla sersi olan Made To Love gibi parçalarla ipuçları verdiği Love In The Future isimli yeni albümünü Sonbahar’ın başında sevenleriyle buluşturacak.

 

Ordinary People, Save Room, Everybody Knows, Used to Love U gibi hit şarkılarla geniş kitlelere ulaşan Legend, Kanye West, Jay-z, Alicia Keys, Fort Minor, T.I., Mariah Carey, Lil Wayne gibi pek çok sanatçıyla da işbirliklerine imza attı. 2009 yılında Time dergisinin “Dünyaya Yön Veren 100 Kişi” listesinde de yer alan John Legend, yalnızca müzisyenliğiyle değil, aktivizmiyle de tanınan bir sanatçı. Eğitim konusunda sıkıntılar yaşayan çocuklar yararına çalışan, AIDS ile savaşan ve kadın hakları konusunda projeler yürüten organizasyonlara verdiği destekle tanınan Legend, 2010 yılındaki Haiti Depremi sonrasında başlatılan kapmayanın aktif isimlerinden biriydi. Çeşitli televizyon dizilerinde boy gösteren müzisyen, önemli isimlerin sinemaya kazandırdığı filmlerde de rol aldı. Legend, son olarak Quentin Tarantino’nun yönettiği “Django Unchained” filminde “Who Did That To You” isimli şarkısı ile yer aldı.

 

John Legend’a İstanbul’da vereceği ilk konserinde, önemli müzisyenler eşlik edecek. Tuşlu çalgılarda Eugene “Manman” Roberts başta olmak üzere, gitar ve geri vokalde Robby “Row” Anderson, bas gitarda Kenneth Wrigth, davulda Rashid Williams, geri vokalde ise Natalie Imani ve Ashley Rodriguez sahnede olacak.

 

Gecenin biletleri Biletix satış kanalları, Ana Gişe İKSV ve konser gününde 19.00’dan itibaren etkinlik mekânından alınabilir. Lale Kart üyeleri, İKSV’nin her etkinliğinde olduğu gibi festival boyunca %25’e varan indirimlerden yararlanabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org

 

İstanbul Caz Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulcazfestivali & twitter.com/istanbulcazfest