Kültür Sanat

İKSV SALON’DA BU HAFTA SONU KABARE VE BALKAN MÜZİKLERİ ŞÖLENİ VAR

the-tiger-lillies

Salon, bu hafta sonu birbirinden önemli ve eğlenceli iki gruba ev sahipliği yapacak.

1989 yılında Martyn Jacques tarafından kurulan, teatral müzikleri ve kışkırtıcı sahne şovlarıyla başarı yakalayan İngiliz punk kabare üçlüsü The Tiger Lillies, 29 Mart Cuma akşamı saat 21.30‘da Salon’da.

 

Balkan müziği geleneğinden ilham alan,  Wilco, Calexico, Beirut ve Portishead gibi efsane gruplarla aynı sahneyi paylaşan Amerikalı folk müzik ikilisi A Hawk And A Hacksaw ise 30 Mart Cumartesi akşamı saat 22.30‘da Salon’da büyülü Balkan ezgileriyle dolu bir performans sergileyecek. 

 

THE TIGER LILLIES
29 Mart Cuma, saat 21.30

the-tiger-lillies

1989 yılında Martyn Jacques tarafından kurulan, teatral müzikleri ve kışkırtıcı sahne şovlarıyla başarı yakalayan İngiliz punk kabare üçlüsü The Tiger Lillies, 29 Mart Cuma akşamı saat 21.30‘da Salon’da.

 

The Guardian gazetesinin “Eğlenceli, göz kamaştırıcı, küstah, acılı ve güzel” şeklinde tanımladığı The Tiger Lillies, bugüne dek 30’un üzerinde albüme imza attı ve The Gorey End (2003) adlı albümüyle Grammy adayı oldu. Son yirmi yıldır, senede yaklaşık 200 konsere çıkan ve zamanının çoğunu yolda geçiren, buna rağmen yılda ortalama 1’den fazla albüm kaydetmeyi başaran The Tiger Lillies, son albümleri Either/Or’u Ocak 2013’te yayımladı.

 

Brechtyen punk kabareleri ve enerjisi yüksek canlı performanslarıyla izleyenleri etki altına alan grup, Çingene müziği ile operayı alışılmadık ve alaycı bir tarzla harmanlıyor. Birçok sanatçıyla iş birliği yapan The Tiger Lillies, sirk sanatçılarından avangart fotoğrafçılara, deneysel dansçılardan kukla oynatıcılara kadar farklı disiplinlerden isimlerle sahne şovları hazırlıyor.

 

Orijinal müziklerinin yanı sıra kendine özgü kıyafetleri ve makyajlarıyla benzersiz müzik oluşumu The Tiger Lillies, Martyn Jacques (vokal, akordeon), Mike Pickering (davul, perküsyon, oyuncaklar) ve Adrian Stout (kontrbas, testere, vokal)’den oluşuyor. Konserin biletleri (ayakta) 40TL ve (öğrenci) 25TL.

 

 

A HAWK AND A HACKSAW
30 Mart Cumartesi, saat 22.30

A-hawk-and-a-hacksaw

Balkan müziği geleneğinden ilham alan Amerikalı folk müzik ikilisi A Hawk And A Hacksaw, 30 Mart Cumartesi akşamı saat 22.30‘da Salon’da büyülü Balkan ezgileriyle dolu bir performans sergileyecek.

 

Jeremy Barnes (akordeon) ve Heather Trost (keman)’dan oluşan ve bugüne dek beş stüdyo albümü yayımlayan A Hawk And A Hacksaw, Roskilde ve Pitchfork gibi müzik festivallerinde çalarak, Wilco, Calexico, Beirut ve Portishead gibi efsane gruplarla aynı sahneyi paylaştı.

 

İlk solo albümü Slovenyalı kültür teorisyeni Slavoj Žižek üzerine çekilen “Zizek!” belgeselinin soundtrack’lerinden oluşan A Hawk And A Hacksaw, ikinci albümü Darkness at Noon’u 2004 yayınladı. Müzik serüvenleri boyunca renkli işbirliklerine imza atan Barnes ve Trost, 2005 yılında Beirut grubundan Zach Condon ile tanıştı ve Beirut’un ilk albümü Gulag Orkestar‘ın kayıtlarında çaldı.

 

A Hawk And A Hacksaw’un 2006 yılında Romanya’da bir kasabada kaydedilen The Way the Wind Blows adlı albümünde 12 nefesli çalgıdan oluşan Fanfare Ciocarlia grubu da yer aldı. The Hun Hangár Ensemble  isimli Macar folk müzik grubuyla İngiltere turnesine çıkan Barnes ve Trost, turnenin ardından iki yıl geçirdikleri Macaristan’da, ülkenin önemli folk müzisyenlerinin de kayıtlarına katıldığı Délivrance albümünü kaydettiler.

 

“Shadows of Forgotten Ancestors” (1964) filmi için “canlı soundtrack” olarak hazırladıkları müzikleri bir araya getirdikleri son albümleri You Have Already Gone To The Other World, Mart ayında satışa çıkan A Hawk And A Hacksaw konserinin biletleri (ayakta) 40TL ve (öğrenci) 25TL.

 

 

Salon Etkinliklerinin Biletleri

Salon etkinliklerinin biletleri Biletix satış kanalları ve Salon gişesinden temin edilebilir. Lale Kart sahipleri, biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Salon gişesi Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve etkinlik günlerinde etkinlik başlayana kadar açık.