Kültür Sanat

Haftasonu İKSV Salon’da GOGO PENGUIN, VLADISLAV DELAY ve SWANS Konserleri

Vladislav-Delay

 

Müziğin farklı renkleri, önde gelen isimlerin performanslarıyla Salon takipçileriyle buluşuyor.

İngiliz müzik sahnesinin yeni ve başarılı gruplarından GoGo Penguin, cazın yanı sıra dans müziği, elektronik ve rock müzikten harmanlayarak ortaya çıkardıkları parçalarıyla, 5 Nisan Cuma akşamı saat 21.30‘da Salon’da olacak.

90’ların ikinci yarısından itibaren yaptığı çalışmalarla elektronik müziğin çığır açan isimleri arasında gösterilen ve Kuopio adlı son albümünü geçtiğimiz yıl yayımlayan Finlandiyalı elektronik müzik sanatçısı Vladislav Delay, tekno ve dub müziğin doğal bir bileşimi ile 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.30‘da Salon’da.

1997 yılında dağılan Swans efsanesi, bir araya geldikleri 2010 yılından bu yana kaldığı yerden devam ediyor. Post-punk akımının en önemli gruplarından biri kabul edilen ve grindcore tarzına ilham kaynağı olan müziğiyle Amerikalı post-punk grubu Swans, 7 Nisan Pazar günü saat 20.30’da Salon’da İstanbullu dinleyicileriyle buluşacak.

 

İngiliz Caz Sahnesinin En Yeni ve Başarılı İsimlerinden GoGo Penguin
GOGO-PENGUIN

İngiliz müzik sahnesinin yeni ve başarılı gruplarından GoGo Penguin, cazın yanı sıra dans müziği, elektronik ve rock müzikten harmanlayarak ortaya çıkardıkları parçalarıyla, 5 Nisan Cuma akşamı saat 21.30‘da Salon sahnesinde İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

 

Piyanoda Chris Illingworth, kontrbasta Nick Blacka, davul ve perküsyonda Rob Turner’dan oluşan İngiliz piyano-caz üçlüsü GoGo Penguin, yayımlandığı günden itibaren övgüyle karşılanan Fanfares adlı ilk albümlerini Kasım 2012’de çıkardı. Okul yıllarında bir araya gelerek birlikte çalmaya başlayan grup üyeleri, müziklerine ilham veren isimler arasında Aphex Twin, Brian Eno, Debussy, Massive Attack ile EST gibi isimleri sıralıyor. Tarz kaygısı gütmeden, samimi bir müzik üretme amacıyla stüdyoya giren grubun ilk albümü için BBC Music Review, “İlk albümleri olduğu dikkate alındığında, GoGo Penguin’in geleceğinde harika işler yapmak var gibi görünüyor” yorumunda bulundu.

 

Manchester ve Londra’daki caz kulüplerinin sahnelerinde ağırlamak için birbiriyle yarıştığı GoGo Penguin, İngiltere caz sahnesinin yükselen grupları arasında başı çekiyor. Love Supreme Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, The Vortex Jazz Club ve Koko gibi önemli festivaller ve kulüplerde sahne alan grup Polar Bear, Acoustic Ladyland, Lamb’den Jon Thorne ve The Cinematic Orchestra’dan Luke Flowers gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı.

 

The Times’ın “Maceracı, ulaşılabilir ve melodik” şeklinde özetlediği Fanfares isimli ilk albümlerinde, 2008 yılında hayatını kaybeden Esbjörn Sevenson için yazdıkları Seven Sons Of Björn isimli bir parça da bulunan GoGo Penguin, yeni albümlerinin hazırlıklarına devam ediyor. Konserin biletleri (masa) 35 TL, (ayakta) 25 TL ve (öğrenci) 20 TL.

 

Vladislav Delay, Kuzeyin Dingin Havasını Taşıyan Elektronik Setiyle İstanbul’da

 VLADISLAV-DELAY

Finlandiyalı elektronik müzik sanatçısı ve prodüktör Vladislav Delay, tekno, dub, house müziğin doğal ve yaratıcı bileşimini Salon takipçileriyle buluşturmak üzere 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.30‘da Salon sahnesinde olacak.

 

90’ların ikinci yarısından itibaren gerçekleştirdiği çalışmalarla elektronik müziğin son zamanlardaki öncülerinden kabul edilen Vladislav Delay, bugüne dek farklı sahne isimleriyle 20’nin üzerinde albüme imza attı.  Kuopio adlı son albümünü geçtiğimiz yıl yayımlayan başarılı müzisyen, her çalışmasında elektronik müziğe yeni bir boyut kazandırdı ve kariyeri boyunca daha önce duyulmamış bir müziğin peşinden koştu.

 

Luomo, Sistol, Uusitol ve Conoco farklı isimler kullanarak ambient, glitch, house, ve  tekno’yu birleştiren çalışmalara imza atan Vladislav Delay, müziğini tanımlaması istendiğinde “organik müzik” yaptığını belirtiyor. Finlandiya’nın kuzeyinde sakin bir adada yaşayan Delay’in kullandığı derinlikli synthler ve dub ritimleri, müziğin armonisi içerisinde, doğaya ve insana özgü seslerin oluşturduğu bir birliktelik ve uyuma dönüşüyor.

 

Vladislav Delay, 2005’te The Four Quarters, 2007’de Whistleblower, 2009’da Tummaa ve 2011’de Vantaa isimli ses getiren albümlere imza atarken, prodüktörlük çalışmalarının hızlanmasıyla Huume Recordings adında bir plak şirketi kurdu. ABD’den Uzak Doğu’ya kadar birçok önemli festivalde ve önemli müzik performans sahnelerinde yer alan Delay,  Cenova’da başladığı 2013 konser dizisinde, Helsinki, Frankfurt, Milano ve Roma gibi şehirlerden sonra İstanbullu hayranlarıyla Salon’da buluşacak.

 

Çeşitli isimlerle projeler ve yan çalışmalar da gerçekleştiren Vladislav Delay, Antye Greie ve Craig Armstrong’un bir araya gelmesiyle oluşan The Dolls, grupla aynı ismi taşıyan tek albümünü 2005 yılında yayımladı. Delay’in ismini taşıyan deneysel caz grubu Vladislav Delay Quartet ise grupla aynı ismi taşıyan albümünü 2011 yılında piyasaya çıkardı. Davul ve perküsyon çaldığı Moritz von Oswald Trio ile 2009 ve 2011 yıllarında iki albüme imza atan Delay, grubun New York konserinde Live in New York isminde bir canlı kayıt da hazırladı. Konserin biletleri (oturmalı-numarasız) 30 TL, (öğrenci) 20 TL.

 

Swans, Akım Yaratan Müziğiyle Salon Sahnesinde

SWANS

1997 yılında dağılan Swans efsanesi, bir araya geldikleri 2010 yılından bu yana kaldığı yerden devam ediyor. Post-punk akımının önemli gruplarından biri olarak, bu tarzı uç noktalara taşıyan ve grindcore tarzına ilham kaynağı olan müziğiyle Amerikalı post-punk grubu Swans, 7 Nisan Pazar günü saat 20.30’da Salon’da İstanbullu dinleyicileriyle buluşacak.

 

1982 yılında şarkı yazarı ve vokalist Michael Gira tarafından kurulan post-punk grubu Swans, başarılı sahne performanslarıyla adından çok söz ettirdi ve 1997’de dağılana dek, aralarında Filth, Cop, Greed, The Burning World ve The Great Annihilator gibi çalışmaların yer aldığı birbirinden önemli 10 stüdyo albümüne imza attı. Grindcore türüne ilham veren, post-punk’ın öncü isimlerinden Swans, 2010’da yeniden bir araya geldi ve aynı yıl My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky albümünü yayımladı.

 

2010’dan bu yana canlı performanslarına da tüm hızıyla devam eden grup, Pitchfork’un 2012’nin “En İyi 50 Albümü” listesinde yer alan son stüdyo çalışması The Seer’i ise 2012’de piyasaya çıkardı. Birçok önemli müzik festivalinde yer alan ve dünyanın dört bir yanında sahneye çıkan Swans’ın konser albümü We Rose from Your Bed with the Sun in Our Head grubun 2010-2011 turnesinde kaydedilen canlı performanslarının seçmesi olarak yayınlanıp, sadece bin adet olmak üzere plağa basıldı.

 

Gruba hayat veren Gira dışında, 1984’den 1997’ye grubun kadrosunda yer alan klavyeci, vokalist ve söz yazarı Jarboe ile gitarist Norman Westberg, yıllar içerisinde birçok önemli müzisyenin gelip geçtiği Swans’ın müziğinde, en derin iz bırakan isimler arasında görülüyor. Canlı performans tutkusundan hiçbir şey eksilmeyen Swans’ın  kadrosu Micheal Gira (gitar, vokal), Christoph Hahn (guitar), Thor Harris (tuşlu çalgılar, santur, davul, perküsyon), Chris Pravdica (bas gitar), Phil Puleo (davul, perküsyon, santur) ve Norman Westberg (gitar)’den oluşuyor. Konserin biletleri (ayakta) 40 TL, (öğrenci) 25 TL.

 

 

Salon Etkinliklerinin Biletleri

Salon etkinliklerinin biletleri Biletix satış kanalları ve Salon gişesinden temin edilebilir. Lale Kart sahipleri, biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Salon gişesi Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve etkinlik günlerinde etkinlik başlayana kadar açık.