Kültür Sanat

20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ VERİLDİ

20-Caz-festivali-afis

 

20. İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, caza uzun yıllar emek vermiş iki isme, müzisyen ve orkestra şefi Durul Gence ile müzisyen Hasan Kocamaz’a sunuldu.

4 Temmuz Perşembe akşamı festivalin bu yılki yeni mekânlarından Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilen geceye katılamayan Hasan Kocamaz’ın ödülü kızı Ayşe Kocamaz Mortaş’a takdim edildi. Anthony Strong konseri öncesinde gerçekleştirilen gecede, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in takdim ettiği Durul Gence ise ödülünü İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in elinden aldı. Gence ödülünü alırken “Herbie Mann’ın İstanbul konserinde onunla birlikte sahnede olmamı teklif ettiği an kariyerimin doruk noktasıydı. 20 yıl önce başladığım eğitimcilik serüveni de bana bu ülkede yetişen usta müzisyenleri daha iyi takdir edebilecek kuşaklar yetiştirmeme fırsat verdi. Öğrencilerimin, caz ve müzik dünyasında kazandığım deneyimlerimi aktaracağım bir kitap yazmam konusundaki istekleri o yıllarda başladı. Yıllardır üzerinde çalıştığım bu kitabı tamamladığım zaman bu ödülü gerçekten hak etmiş olacağım.” dedi.

 

Müzik hayatına 1954 yılında girdiği Deniz Harp Okulu’nda davul çalmaya başlayarak atılan Durul Gence, 1970 yılında yaptığı Şeyh Şamil plağı ile dinleyici kitlesini genişletti. “İstanbul Express” ve “Asia Minor Mission” gibi topluluklarla çalışan, Ajda Pekkan, Rüçhan Çamay, Gönül Yazar, Alpay, Tanju Okan, Ertan Anapa gibi sanatçılara eşlik eden Durul Gence’nin yurt dışında birlikte çalıştığı müzisyenler arasında Herb Geller, Sonny Sharock, Bertice Reading, Four Pennies, Lili Ivanova, Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel, Herbie Mann gibi isimler yer alıyor. ODTÜ ve Hacettepe üniversitelerinde insan, müzik ve caz üzerine dersler veren Gence, Bilgehan Erten (klavye), Atilla Şentin (üflemeli ve vurmalı çalgılar) ve Murat Ulus (bas)‘tan oluşan DG-4 adlı grubu ile de konserler  veriyor.

 

1928 yılında İstanbul’da doğan Hasan Kocamaz, caz müziğiyle Galatasaray Lisesi’ndeki öğrenimi sırasında tanıştı. Ağız armonikası ile müziğe başlayan ve 1959 yılında Paris’te yapılan ağız armonikası yarışmasında birincilik ödülü kazanan Hasan Kocamaz, 1950’li yılların sonunda Cüneyt Sermet’in de desteğiyle trompet çalmaya başladı. Kocamaz, Yavuz Özışık, Tülay German, Erol Büyükburç, Necdet Karar gibi dönemin ünlü caz müzisyenleriyle çalıştı. Swing müziğinin Türkiye’de gelişimine büyük katkılarda bulunan armonika ustası Kocamaz, aynı zamanda İstanbul Bebek’te Türkiye’nin ilk caz kulübünü de açtı.

 

Cazın yeni yıldızı Anthony Strong festival izleyicisiyle buluştu

Anthony-Strong

Anthony Strong

Ödül Töreni’nin ardından, cazın yanı sıra blues, pop ve soul türlerinden izler taşıyan müziğiyle Anthony Strong festival izleyicisiyle buluştu. 2009 yılında çıkardığı ilk albümü Guaranteed!’den bu yana imza attığı parçalardan bir seçkiyi cazseverlerle paylaşan Anthony Strong’a konserde, kontrbasta Tom Farmer, davulda Dave Ohm, saksafonda Jon Shenoy ve trompette Graeme Flowers eşlik etti.

 

2011’de çıkardığı Delovely adlı EP ile İngiltere caz listelerinin bir numarasına yükselen Londralı piyanist-şarkıcı Anthony Strong, “Cheek to Cheek” ve “For Once In My Life” adlı single’larıyla da uluslararası alanda bir hayran kitlesi edindi. Sıcak ve romantik vokali ve harikulade piyano tekniğiyle İngiliz cazının yükselen yıldızları arasında gösterilen Strong, caz eğitimine devam ettiği yıllarda Michael Bolton, Jocelyn Brown ve Marti Pellow gibi isimlere eşlik ederek Londra caz sahnesinde adını duyurdu. İngiltere televizyonlarına birçok kez konuk olan, BBC Radyo 3’ün “Yeni ve özgün bir erkek caz vokali” olarak tanımladığı Anthony Strong, BB King ve Rod Stewart gibi isimlerin de övgüsünü aldı.

 

John-Legend
John Legend

İKSV tarafından gerçekleştirilen 20. İstanbul Caz Festivali, 18 Temmuz tarihine kadar caz dünyasının ünlü sanatçılarının yanı sıra yine pop, rock, folk ve dünya müziğinin başarılı isimlerini seyircilerle buluşturacak. Soul ve R&B’de kendi neslinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından John Legend ise festival kapsamında 29 Temmuz akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde Türkiye’deki ilk konserini verecek.