Sinema

“ZOR ÖLÜM: ÖLMEK İÇİN GÜZEL BİR GÜN” 14 ŞUBAT’TA GÖSTERİMDE

A-GOOD-DAY-TO-DIE-HARD-ZOR-ÖLÜM-ÖLMEK-İÇİN-GÜZEL-BİR-GÜN

 

ZOR ÖLÜM serisinin beşinci filmi A GOOD DAY TO DIE HARD (ZOR ÖLÜM: ÖLMEK İÇİN GÜZEL BİR GÜN) 14 Şubat perşembe günü gösterime girecek

 

 

 

 A-GOOD-DAY-TO-DIE-HARD-ZOR-ÖLÜM-ÖLMEK-İÇİN-GÜZEL-BİR-GÜN

 

 

A GOOD DAY TO DIE HARD

Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün

 

Yönetmen: John Moore

Senaryo: Skip Woods, Roderick Thorp

Yapımcı: Peter Veverka, Alex Young

Oyuncular: Bruce Willis, Jai Courtney, Sebastion Koch, Yuliya Snigir, Mary Elizabeth Winstead

Orijinal Film Müziği: Marco Beltrami

Görüntü Yönetmeni: Jonathan Sela

Kurgu: Dan Zimmerman

Rol Dağıtımı: Deborah Aquila, Tricia Wood

Yapım Tasarımı: Daniel T. Dorrance

Sanat Yönetimi: Tom Brown, Nick Blanche, Bence Erdelyi, Andrew Munro

Set Dekorasyonu: Jille Azis, Zoltán Horváth

Kostüm Tasarımı: Bojana Nikitovich

Makyaj: Lynda Armstrong, Gerald Quist

Tür: Aksiyon

Süre:  dakika

Dağıtımcı Firma: Tiglon

Gösterim Tarihi: 14 Şubat 2013 perşembe

 

 

1988’deki ilk “Die Hard” filminden beri, John McClane kendini her zaman yanlış zamanda yanlış yerde bulur ve teröristlere direnen ve tavırlarıyla baş düşman haline gelen adam durumuna düşer.  Şimdi McClane bugüne kadarki en zor mücadeleye girişiyor. John MacClane, bu kez Rusya’ya gidiyor ve nükleer silah hırsızlığını önlemeye çalışan CIA ajanı oğlu Jack’e yardım etmeye çalışıyor.

 

Filmin yönetmeni, 1970 İrlanda doğumlu John Moore, 2001’de Behind Enemy Lines, 2004’te Flight of the Phoenix, 2006’da The Omen ve  2008’de Max Payne filmlerini yönetmişti. A Good Day to Die Hard (Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün) yönetmenin  dört yıl aradan sonra yönettiği ilk film.

 

1988 tarihli ilk Die Hard filminin senaryosu, yazar Roderick Thorp‘un 1966 tarihli The Detective adlı romanının devamı olan 1979 tarihli Nothing Lasts Forever’dan Jeb Stuart ve Steven E. de Souza tarafından uyarlanmıştı. 1990’da gelen Die Hard 2, Walter Wagner‘ın 58 Minutes adlı romanından  Steven E. de Souza ve Doug Richardson tarafından senaryolaştırılmıştı. 1995’tarihli üçüncü film Die Hard: With a Vengeance‘ın senaryosunu Jonathan Hensleigh, 2007 tarihli Live Free or Die Hard‘ın senaryosunu Mark Bomback yazmıştı. Beşinci filmin senaryosu, Thursday (1998), Swordfish (2001), Hitman (2007), X-Men Origins: Wolverine (2009) ve The A-Team (2010) filmlerinin senaristi Skip Woods tarafından yazıldı.

 

 

A-GOOD-DAY-TO-DIE-HARD-ZOR-ÖLÜM-ÖLMEK-İÇİN-GÜZEL-BİR-GÜN

Bruce Willis, oyunculuk kariyeri boyunca, Quentin Tarantino‘nun Pulp Fiction; Robert Benton‘ın Billy Bathgate ve Nobody’s Fool; Terry Gilliam‘ın 12 Monkeys; Luc Besson‘ın Fifth Element; Norman Jewison‘ın In Country; M. Night Shyamalan‘ın The Sixth Sense; The Jackal, Mercury Rising, Hart’s War, The Whole Nine Yards, Sin City, The Kid, Tears of the Sun, Hostage, 16 Blocks, Alpha Dog, Death Becomes Her, Lucky Number Slevin, Perfect Stranger ve gişe rekorları kıran  Die Hard serisinde birbirinden çok farklı karakterleri başarıyla canlandırabileceğini kanıtlamıştı. 2012’de Wes Anderson‘ın Moonrise Kingdom ve Rian Johnson‘s Looper’ında rol alarak beğeni topladı.

 

 

 

A-GOOD-DAY-TO-DIE-HARD-ZOR-ÖLÜM-ÖLMEK-İÇİN-GÜZEL-BİR-GÜN

Die Hard serisinin beşinci filmi A Good Day to Die Hard (Zor Ölüm: Ölmek İçin Güzel Bir Gün) filminde, John McClane’in oğlu Jack rolünde karşımıza çıkacak olan Avustralyalı oyuncu Jai Courtney‘i Spartacus: Blood and Sand TV dizisinde Varro ve  Jack Reacher (2012)’da Tom Cruise’un karşısında kötü adam Charlie olarak izlemiştik.

 

 

A-GOOD-DAY-TO-DIE-HARD-ZOR-ÖLÜM-ÖLMEK-İÇİN-GÜZEL-BİR-GÜN

Filmde Komarov karakterini canlandıran Alman oyuncu Sebastian Coch, Der Tunnel, Das Leben der Anderen, Zwartboek ve Liam Neason’ın başrolünde yer aldığı Unknown filmlerinde rol almıştı.

 

 

A-GOOD-DAY-TO-DIE-HARD-ZOR-ÖLÜM-ÖLMEK-İÇİN-GÜZEL-BİR-GÜN

Irina rolünde izleyeceğimiz, L’Oreal ve Mexx’in reklam yüzü olan 1983 doğumlu Rus manken Yulia Snigir, Rus bilimkurgu filmi The Inhabited Island ve devam filmi The Inhabited Island, Fight ile oyunculukta şeytanın bacağını kırmıştı.

 

Filmin resmi tanıtımı: