Kültür Sanat

CAZ DÜNYASININ YILDIZLARI 23. AKBANK CAZ FESTİVALİ’NDE BULUŞUYOR

23.-Akbank-caz-festivali

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 23. yılında yine dopdolu bir program ile sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu sene 25 Eylül-12 Ekim 2013 tarihleri arasında üç hafta boyunca şehri cazın onlarca farklı rengiyle kucaklayacak olan Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyaca ünlü caz sanatçılarını ülkemizde ağırlarken, yetenekli genç müzisyenlere de performanslarını sergileme imkânı sunacak. Organizasyonu Pozitif Live tarafından gerçekleştirilecek olan 23. AkbankCaz Festivali’nin öne çıkan isimleri arasında; Cassandra Wilson, Harriet Tubman, Enrico Rava, Mare Nostrum ve Nicholas Payton yer alıyor.

 

  • Cassandra Wilson ve Harriet Tubman’dan Unutulmayacak Konser  

Harriet-Tubman

Grammy ödüllü Cassandra Wilson ve yenilikçi caz topluluğu Harriet Tubman, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında çok özel bir konser için biraraya geliyor. Müzikal özgürlükleriyle cazda yeni alanlar keşfeden Brandon Ross, Melvin Gibbs ve JT Lewis’dan oluşan Harriet Tubman’a, son yirmi yılın soul ve cazın dünyada ses getiren isimlerinden biri olan Cassandra Wilson’ın vokaliyle eşlik edeceği konser,  5 Ekim 2013, Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Adeta bir yıldızlar geçidine dönüşecek olan konser, hiç şüphesiz Festival’in en gözde performanslarından biri olacak.

 

  • İtalyan Cazının Efsane İsmi Enrico Rava 23. Akbank Caz Festivali’nde

Enrico-Rava

23. Akbank Caz Festivali’nin onur konuklarından biri olan efsanevi trompetçi                   Enrico Rava ise, Rava Tribe projesi ile 27 Eylül 2013, Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinleyicilerle buluşacak. Zengin bir estetik anlayışıyla müzikal bir mozaik sunmak isteyen Rava’ya konserde davulda Fabrizio Sferra ve trombonda ise dünyanın en iyi trombon sanatçılarından Gianluca Petrella eşlik edecek.

 

  • Caza Farklı Bir Soluk Mare Nostrum

Mare-Nostrum

Her biri Avrupa caz sahnesinin saygı duyulan müzisyenlerden oluşan Mare Nostrum,                   28 Eylül 2013, Cumartesi günü Festival’de sahne alacak. İtalyan trompetçi Paolo Fresu, Fransız akordeon sanatçısı Richard Galliano ve İsveçli piyanist Jan Lundgren’dan oluşan ve bir araya getirdikleri enstrümanlarla alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duran Mare Nostrum, Festival kapsamında müzikseverlere unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.

 

  • Grammy Ödüllü Trompetçi Nicholas Payton

Nicholas-Payton

Günümüzün en yetenekli müzisyenlerinden biri olarak gösterilen Grammy ödüllü trompetçi Nicholas Payton, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında 2 Ekim 2013, Çarşamba günü Babylon’da bir konser verecek. Belirli bir türe sadık kalmayan, her konserinde farklı tarzları bir araya getiren Payton, Festival kapsamındaki konserinde müzikseverlere, beslendiği zengin geçmişinden günümüze uzanan müzikal bir ziyafet sunacak.