Fragmanlar, Sinema

ZERO DARK THIRTY tartışma yaratacak

Usame bin Ladin’in, 10 yıllık insan avı sonucunda, 6 Mayıs 2011 tarihinde ABD Donanması Özel Kuvvetleri tarafından öldürülmesini anlatan Zero Dark Thirty, tartışmaları da beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Irak’ta bomba imha uzmanı olarak görev yapan Amerikan askerlerinin öyküsünü işleyen The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak) ile 2010 Oscar töreninden En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödülleriyle ayrılan Yönetmen Kathryn Bigelow (Strange Days, Point Break), kamerasını Usame bin Ladin’in, 25 ABD Bahriye Komandosu tarafından Pakistan’ın Abbottabad şehrinde öldürülmesi ile sonuçlanan insan avı sürecine çeviriyor.

Zero Dark Thirty, ABD ordu terminolojisinde “gece ile şafak arasında belirsiz zaman” anlamına geliyor. Yönetmen Kathryn Bigelow‘a göre, gece yarısını 30 dakika geçe anlamına gelen bu askeri terim, aynı zamanda 10 yıl süren örtülü insan avının karanlığını ve gizliliğini ima ediyor.

Filmin senaryosu, The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak) ile En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar kazanan Mark Boal tarafından yazıldı.

Jessica Chastain (Take Shelter, The Tree of Life, Lawless); Jason Clarke (Wall Street: Money Never Sleeps, Public Enemies, Lawless); Reda Kateb (Un Prophéte); Kyle Chandler (The Day the Earth Stood Still, Super 8, Argo); Jennifer Ehle (Pride and Glory, The King’s Speech, The Ides of March); James Gandolfini (Sopranos, The Last Castle, Killing Them Softly) oyuncu kadrosundaki isimlerden bazıları.

“Ulusal güvenlik” gerekçesiyle ve Usame bin Ladin’in ele geçirilmesi için El Kaide militanlarına uygulanan işkenceler, filmde resmi raporlara uygun ve “gerçekçi biçimde” yer alıyor. Filmin, gösterim tarihi yaklaştıkça daha büyük politik tartışmalara yol açacağı kesin.

Filmin resmi websitesi: http://www.zerodarkthirty-movie.com/

Filmin resmi fragmanı:

One thought on “ZERO DARK THIRTY tartışma yaratacak

Comments are closed.