Sinema

Ters Yüz Filmi

 

TERS YÜZ (INSIDE OUT)
TERS YÜZ (INSIDE OUT)

Gösterim Tarihi: 19 Haziran 2015
Yönetmen: Pete Docter
Yardımcı Yönetmen: Ronnie del Carmen
Yapımcı: Jonas Rivera

Bulutların üzerinde macera dolu bir balon yolculuğundan canavarlarla dolu bir şehre varış. Oscar® ödüllü yönetmen Pete Docter, (‘Sevimli Canavarlar’, ‘Yukarı Bak’) bugüne kadar izleyicileri eşsiz ve hayali yerlere götürdü. Disney•Pixar’ın orijinal filmi “Ters Yüz”de ise bizleri en sıradışı yere , zihnimizin içine götürecek.

Büyümek engebeli bir yol olabilir ve Riley de bir istisna değil. Babası San Francisco’da yeni bir işe başlayınca Orta-Batı’daki hayatından kopmak zorunda kalan Riley de hepimiz gibi duyguları ile hareket ediyor – Joy (Amy Poehler), Fear (Bill Hader), Anger (Lewis Black), Disgust (Mindy Kaling) ve Sadness (Phyllis Smith). Duygular, Riley’nin zihninin içinde ana merkezde yaşıyor ve ona günlük hayatında tavsiyeler veriyorlar. Riley ve duyguları San Francisco’da yeni bir hayata alışmak için çabalarken ana merkezde kargaşa baş gösteriyor. Neşe’nin, Riley’nin en önemli duygusu olmasına ve her şeyi pozitif tutmaya çalışmasına rağmen, diğer duygular yeni bir şehre, eve ve okula uyum sağlama konusunda birbirleriyle çelişiyorlar.

Notlar:
• Pete Docter ‘Yukarı Bak’ filminin Oscar® ödüllü yönetmeni. “En iyi Animasyon Film” dalında yine Oscar® adayı Disney•Pixar‘ın hit filmi “Sevimli Canavarlar”ın de yönetmenliğini yaptı. John Lasseter ve Andrew Stanton ile birlikte, Docter, Pixar’ın ilk uzun metrajlı filmi “Oyuncak Hikayesi”nin hikayesini ve karakterlerini geliştirdi ve baş animatör olarak görev yaptı. “Bir Böceğin Yaşamı” filminin görsel senaryo taslağını oluşturdu ve “Oyuncak Hikayesi 2”nin de hikaye başlıklarını yazdı. Pixar Animasyon Stüdyoları’nın en önemli yaratıcı yazarı Docter, Disney•Pixar’ın Altın Küre ve Oscar® ödüllü “VOL•İ”si ile yine en orijinal hikaye ile Oscar® adayı oldu.

• Oscar® ödüllü “Yukarı Bak” filminin yapımcısı Jonas Rivera, “En İyi Film” dalında adaylık aldı. “Yukarı Bak” ile birlikte 1994 yılında Pixar Animasyon Stüdyoları’na katılmasından beri “Oyuncak Hikayesi” filminde yapımcı asistan olarak başlayarak neredeyse tüm Pixar filmlerinde çalıştı. “Bir Böceğin Yaşamı” filminde sanat yönetmeni olarak, “Oyuncak Hikayesi 2” de pazarlama ve kreatif koordinatör olarak, “Sevimli Canavarlar” filminde yine sanat yönetmeni olarak ve Altın Küre ödüllü “Arabalar” filminde yapım yönetmeni olarak yer aldı.

Bizi Facebook’ta beğenin: facebook.com/disneypixar
Bizi Twitter’da takip edin: twitter.com/disneypixar