Dizi Haber

Muhteşem Yüzyıl Erken Final mi Yapacak?

Meryem Uzerli’nin tükenmişlik sendromu ile Berlin’de hastaneye yatması üzerine Muhteşem Yüzyıl’da belirsizlik sürüyor.

104. bölümde final yapması beklenen dizinin, erken final yapması gündemde. Meryem Uzerli olmadığı için diğer oyuncuların rolleri uzatılarak çok daha uzun saatler setlerde kaldıkları ve bu durumdan oldukça rahatsız oldukları konuşulanlar arasında.

Meryem Uzerli‘nin Berlin’e gidişinde bir süredir şikayetçi olduğu, setlerde geçirilen uzun süreler ve ağır çalışma şartları etkili oldu. Meryem Uzerli’nin diziyi yarıda bırakması bir kesim tarafından meslek etiğine aykırı bulunup eleştirilirken diğer kesim kendisini haklı buluyor. Oyuncu Şebnem Sönmez, tartışmalara Twitter üzerinden katılarak Meryem Uzerli’ye destek verdi.

“Ağır çalışma koşulları sebebiyle tanımını daha evvel duymadığım “burn out” aslında tükenmişlik sendromu yaşayabiliyor. M. Uzerli ilk değil. Oyunculuk mesleğinin kendi doğasında ağır bir mihenk taşı olan “meslek etiği” ne işi bırakıp gitmek ne de işi bırakmamakla ölçülemez. Oyuncu her koşula dayanır,dayanmak zorundadır! İlkesi yanlıştır. Oyuncu, işçiliğinin bilincinde olur ise işçi ve işveren sınırını bilir.”

Siz Şebnem Sönmez’in bu açıklamasına katılıyor musunuz?

TİMS Yapım’dan hâlâ bir açıklama gelmezken, önümüzdeki günlerde Muhteşem Yüzyıl’da nasıl gelişmeler olacak hep birlikte göreceğiz.