Dizi Haber

MERLİN 5. Sezon The Die Is Cast

5.Final sezonuyla…

1.Bölüm (Arthur’s Bane) CNBC-e’ de Pazar akşamı saat 20.00’de yayınlanacak!

MERLİN’i hiç izlemeyenler için kısa bir hatırlatma yapalım…

Merlin doğuştan sihir yeteneğine sahip olan bir çocuktur bu özellik onu diğer insanlardan ayırır.Çünkü hiç bir büyücü doğuştan bu yeteneklere sahip değildir.Annesi başka bir ülkede olan bir doktor dostuna mektup yazar Merlini anlatır ve ona yardımcı olmasını ister.Merlin doktorun yanına yola çıkar.
Gittiği yerde sihir ve büyü yapmayı kral yasaklamıştır ve cezası idamdır.Merlin sihir yeteneğinin fakındadır ama nasıl kontrol edeceğini bilememektedir.Kral büyü ve sihiri yasaklamayla birlikte ejderhalarıda yoketmiştir.ama sadece birtanesini sarayının derinliklerinde tutmaktadır.O ejderha merlinden kralı korumasını ister eğer kralı korumassa düşmanlarının onu öldüreceğini ve toprakları paylaşacağını söyler.Merlin daha sonra bir kahramanlık yapıp kralın oğlunu ölmekten kurtarır ve kral merlini oğlunun hizmetkarı olarak ilan eder.Artık bütün krallığın kaderi merlinin elindedir.

Bildiğimiz büyücü Merlin ve Kral Arthur hikayesi ama oldukça farklı işlenilmiş. Bildiğimiz bütün kalıpların tersine bir hikayeye sahip. Dizi Merlin adındaki genç büyücünün sahip olduğu güçlerinden çekinen annesinin onu Camelot’daki şifacının yanına çırak olarak göndermesiyle başlıyor. Merlin burada kaderiyle, madalyonun diğer yüzüyle yani onu tam yapan kişiyle karşılaşıyor ve yolları kesişiyor. Elbette Arthur’la, henüz bir prens olan Arthur’la.

Merlin, 20 Eylül 2008’de başlamış olan fantastik-drama türünde bir İngiliz televizyon dizisi

Merlin Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri;
John Hurt (The Dragon), Colin Morgan (Merlin), Bradley James (Arthur), Richard Wilson (Gaius), Angel Coulby (Gwen), Katie McGrath (Morgana), Anthony Head (Uther Pendragon), Rupert Young (Sir Leon), Eoin Macken (Sir Gwaine), Adetomiwa Edun (Sir Elyan), Nathaniel Parker (Agravaine), Tom Hopper (Sir Percival), Michael Cronin (Geoffreyof Monmouth), Emilia Fox (Morgause), Santiago Cabrera (Lancelot), Caroline Faber (Hunith), Trevor Sellers (Iseldir), Terence Maynard (Helios)..

Diğer 4 sezonu izlemeyenler 5.sezona hiç başlamasın derim 🙂

Kültür Sanat Editörü – Zeynep Destan

 

Merlin 5. Sezon Fragmanı

Merlin Galeri