Kültür Sanat

Medya dünyasından basın bayramı kutlamaları

Basın bayramı nedir ve ünlüler ne dediler?

Bugün 24 Temmuz 1908. Türkiye basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı.

1908’in yaz ayları 2. Abdülhamit için zor geçiyordu.. Selanik’ten yayılan İttihatçı isyanını ne Şemsi Paşa bastırabilmişti ne Müşir Osman Paşa. Binbaşı Enver Bey ve adamları dağlardaydı. Ayaklanmanın 40. gününde Abdülhamit geri adım attı.. Bir başka açıdan da ileriye doğru atılmış bir adımdı bu: 24 Temmuz 1908’de 2. Meşrutiyet ilan edildi. Osmanlı Matbuat Cemiyeti adıyla örgütlenmiş gazetecilerin büyük bölümü meşrutiyeti sevinçle karşıladılar. Sansürün karşısına dikilebileceklerdi artık. 1876’dan kalma sansür kararnamesini uygulatmayacaklardı. Yani sansür memurları yayından önce gazeteleri kontrol edemeyecekti. Meşrutiyetin ilan edildiği günün gecesinde İkdam gazetesinin sahibi Ahmet Cevdet ile Sabah Gazetesi sahibi Mihran Efendiler, gazete provalarını görmek için gelen sansür memurlarını aynı sözlerle geri çevirdiler: gazeteler hürdür, sansür yasaktır. 25 Temmuz 1908 sabahı dağıtılan gazeteler farklıydı artık. Uzun yılların ardından ilk kez sansür memurlarının değil gazetecilerin tercihlerine göre basılmışlardı. Özgürce yayımlanan gazetelere halkın ilgisi de büyük oldu. Bazı gazeteler satışlarını 2 binlerden 5 binler düzeyine çıkardı. Fiyatı 10 kuruş olan İkdam karaborsada yarım liraya ktadar alıcı bulabildi. Bir ay içinde 200 yeni gazete için yayın hakkı alındı. 24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündü. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi’nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Daha sonra kutlamalar “geleneksel gazeteciler günü” adı altında yapılmaya başlandı.

 

 

Sosyal medyada gazeteciler, siyasetçiler ve sanatçılar Basın Bayramı hakkında neler söylediler?

 

Kemal Kılıçdaroğlu: Asıl acı olan, basın üzerindeki baskının kalkması için sunduğumuz raporu, televizyon kanallarının yayınlamaması!

 

Egemen Bağış: Basın emekçilerimizin Bayramı ve sansürün kaldırılışının 124. yıldönümü kutlu olsun. AB standartlarında medya için Durmak Yok, Reforma Devam.

 

Veysel Eroğlu: Basın Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, bütün basın çalışanlarına vazifelerinde muvaffakiyetler dilerim.

 

Suat Kılıç: 24 Temmuz Basın Bayramı tüm gazetecilere kutlu olsun…

 

Muharrem İnce: Basına sansür önerisinin getirilmediği, sansürün-otosansürün olmadığı bir basın bayramı özlemiyle basın bayramı kutlu olsun.

 

Suavi: Evrenseldir emek. Basın Bayramı; Buruk bir tebessümle kutlanıyor olsa da; “Basının saygıdeğer emekçileri”ni  selamlarım  özgürlük dileyerek!

 

Ayşegül Aldinç: Bugün 24 Temmuz… Basında SANSÜRÜN KALDIRILIŞI nın 105. yıldönümü…Kutlu olsun!

 

Mehmet Altan: Aslında dünyanın her yerinden daha çok gazetecinin hapiste olduğu Türkiyede işsiz kalmak bir gazeteci için kötünün iyisi bir sonuç olabilir.

 

İrfan Değirmenci: 24 temmuz ‘Basın Bayramı’nı kutlayan dostlar sağolun. İyi ki sansür kalkmış, kimsenin başına da yazdığı yazıdan dolayı bir iş gelmiyor!

 

Neslihan Yargıcı: Bugun Basin Bayrami.. Gazete sahipleri, Babadan Ogula Gazeteci olurdu. Mesela; Simavi, Karacan aileleri gibi. Nerede O eski Basın!!

 

Onur Akay: 24 Temmuz Basın Bayramı kutlu olsun. Ama unutmayalım Türkiye  tutuklu gazeteci sayısıyla dünya birincisi.

 

Metin Uca: Bugün şu basın şeyi bayramı mı hah o’nu bir kemirsem diyorum malum Kemirgen olarak yolsuz hukuksuz SEMİRGEN’ler en iyi kaynak:)

 

Fatih Portakal: 2012 Türkiyesi’nde Basın Bayramı kutlu olsun. İstediğini yazamayan, özgürce konuşamayanlar hariç.