Magazin

Mahkemeden Tarkan’a denetimli serbestlik uygulaması kararı

Mahkemeden-Tarkan'a-denetimli-serbestlik-uygulaması-kararı

Megastar Tarkan hakkında uyuşturucu kullanmak suçlamasıyla yargılandığı davada, tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına karar verildi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Tarkan Tevetoğlu hakkında “uyuşturucu kullanmak” suçundan yargılandığı davada, tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına karar verdi.

16 kişinin yargılandığı davanın karar duruşmasına, sanıklardan Kubilay Keskin ile tarafların avukatları katıldı. Tarkan ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Tarkan Tevetoğlu‘nun avukatları, müvekkilleri hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını, aksi kanaatte tedavi uygulanmaksızın denetim tedbirine hükmedilmesini talep etti.

Duruşmaya, avukatların beyanlarının alınmasının ardından ara verildi.

Aranın ardından dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Vedat Aysel‘in beraatine karar verdi.

Mahkeme, Tarkan Tevetoğlu, Bekir Saraç, Fiona Heriş, Gülperi Erçetingöz, Gökhan Yüzbaşıoğlu ve Özlem Dinler Altun hakkında ” uyuşturucu madde kullanmak amacıyla bulundurmak” suçundan tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına hükmetti. Böylece, bu sanıklar 1 yıl boyunca uyuşturucu tedavisi görecek, her 3 haftada bir tedavi yaptırdıklarına ilişkin kontrole gidecek. Mahkeme, bu sanıkların tedavilerini aksatmaları durumuda ise haklarındaki davaya devam edileceğini ve hüküm kurulabileceğini bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Tarkan Tevetoğlu hakkında, “kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

İddianamede Tarkan için, “Bu suçtan dolayı açılan davada mahkeme, hüküm vermeden önce uyuşturucuveya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine, kullanmamakla birlikte kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi hakkında denetimli serbestlik tedbirine karar verilebilir” hükmünün uygulanması talep edilmişti.

İddianamede, 16 sanığın da ” uyuşturucu madde satmak”, “uyuşturucu madde alınıp satılmasına aracılık etmek”, “yurdauyuşturucu madde ithal etmek”, ” uyuşturucu madde kullanmak” ve “kullanmak içinuyuşturucu madde bulundurmak” suçlarından 1 yıldan 23 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Tarkan‘ın avukatı Yunus Egemenoğlu duruşma sonrasında şu açıklamayı yaptı:

“Devam etmekte olan yargılamanın bugünkü duruşmasında dava sonuçlanmıştır. Mahkeme tarafından açıklanan kararda Müvekkilimiz Tarkan Tevetoğlu hakkında hapis ya da para cezası gibi herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamış olup, sadece tedbir mahiyetinde denetimli serbestlik kararı verilmiştir.

Bu karar çerçevesinde, denetimli serbestlik süresinin yasal prosedürlere uygun biçimde geçirilmesi ile birlikte müvekkilimiz hakkında açılmış olan davanın tüm sonuçları ile birlikte düşmesine karar verilecektir.”