Tv Rehberi

Kadınlar, ekranda en çok onlara güveniyor

Digiturk üyesi kadınlar üzerinde yapılan trend araştırması, kadınların televizyon izleme alışkanlıkları ve beklentilerine ilişkin ilginç verileri ortaya koydu.

Kalita Araştırma Şirketi tarafından, Digiturk üyesi kadınlar üzerinde İstanbul’da yapılan kalitatif araştırma ile kadınların televizyon ile ilişkisinin ve televizyon izleme alışkanlıklarının belirlenmesi hedeflendi. 25-45 yaş aralığında her kesimden Digiturk üyesi olan kadınları kapsayan araştırma,  televizyonun kadınların hayatındaki yerine ve televizyon izleme alışkanlıklarına dair ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarında ev kadınları ve çalışan kadınların TV izleme alışkanlıkları arasındaki farklılıklar ve kadınların başta Lig TV olmak üzere ağırlıklı olarak erkeklerin ilgi alanına giren pek çok kanala üye olma gerekçeleri dikkat çekiyor.

Özellikle ev kadınları eşlerini ve çocuklarını maç günleri evde tutabilmek için Lig TV üyeliğine sıcak bakıyor. Kadınların çoğu stadyumda, kahvede ya da barda maç izlemenin hem tehlikeli hem de daha maliyetli olduğunu düşünüyor. Kadınların çoğu kendisi de futbol maçlarını seyretmekten hoşlanıyor. Araştırma, kadınların futbol maçlarıyla değil maç sonrasındaki uzun tartışma programlarından ve özetlerden şikayetçi olduklarını gösteriyor.

Uyurken bile televizyonu açık bırakan var

Araştırmaya göre televizyon kadınlar tarafından bir eğlence ve keyif aracı olmanın ötesinde, rahatlama, yorgunluk atma, gündelik yaşamın sorunlarından uzaklaşma, dış dünya ile iletişim kurma, yalnızlığı giderme ve sıklıkla küçük çocukları oyalama aracı olarak da algılanıyor. Araştırma ayrıca, kadınların önemli bir çoğunluğunun televizyon ile iç içe bir yaşam sürdüğünü ve televizyonu evin ve yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini ortaya koyuyor.

Digiturk tarafından Kalita Araştırma Şirketi’ne yaptırılan araştırma, televizyonun Türkiye’de her kesimden kadının hayatında önemli bir yer tuttuğunu gözler önüne seriyor. Araştırmada öne çıkan bazı bulgulara göre, araştırmanın kapsadığı kadınların önemli bir bölümü sabah uyanır uyanmaz televizyonu açıyor. Çalışan kadınlar, eve döner dönmez televizyonu açtıklarını belirtiyor. Kadın iş yaparken, izlemese de televizyonunu açık bırakıyor. Kimileri ise gece yatarken bile televizyonunu kapatmıyor.

Günlerini ağırlıklı olarak evde geçiren kadınların hayatında televizyon en önemli yere sahip. Bu grupta yer alan kadınlar çoğunlukla dizileri, magazin programlarını ve şov niteliğindeki yarışmaları izlemeyi tercih ediyor. Çalışan kadınların ise eve döndükten sonra izledikleri programlar arasında diziler yine başı çekiyor. Bu gruptaki kadınların izledikleri dizi sayısı sınırlı kalırken, ek olarak sinema, belgesel, müzik ve haber programlarına da ilgi gösterdikleri dikkat çekiyor. Çalışan kadınlar ayrıca sabahları işe gitmeden önce haber ve müzik kanallarını da yoğun olarak izliyor.

Araştırma, tüm kırılımlardan bağımsız olmak üzere, kadınların izledikleri programlardaki sunucular ve dizilerdeki karakterlerle güçlü bir bağ oluşturduklarını ve bu kişileri gündelik hayatın içinde, kendi yaşamlarının bir parçası olarak gördüklerini de gösteriyor.

TV’de Kadınların En’leri

Araştırma sonuçlarına göre kadınların en çok izlediği diziler Kuzey Güney, Muhteşem Yüzyıl ve Karadayı iken; en çok izlenen programlar ise Öteki Gündem, Tarihin Arka Odası ve yarışma programı Kelime Oyunu olarak sıralanıyor. Kadınların sözüne güvendikleri medya fenomenleri ise; Kenan Işık, İrfan Değirmenci, Pelin Çift, İlker Ayrık, Vasfiye Teyze, Beyaz, Müge Anlı ve Hürrem Sultan.

Kadınlar gündüz saatlerinde TV kumandasının tek hakimi durumundayken, akşamları ve hafta sonları evdeki TV sayısına göre kumanda el değiştiriyor. Çoğunluğun evinde birden fazla TV olduğundan kumanda kavgası eskisi kadar sık yaşanmıyor.  Evde tek bir TV varsa kumanda genellikle çocukların veya eşlerin elinde oluyor. Bu durumda kadınlar çoğunlukla izlenen programlara uyum sağlıyor. Kadınların kumandaya en az sahip oldukları günler ise maç günleri.

Kadınlar teknolojiyi çocuklarından öğreniyor

Kadınların iyi bir televizyona sahip olmak isteseler de TV teknolojisine çok ilgili olmadıkları görülüyor. Televizyon satın alma kararında çoğunlukla çocuklarının ve eşlerinin yönlendirmeleri etkili oluyor. Büyük ekran, incelik, 3D özelliği ve görüntü kalitesi kadınların televizyon seçiminde en çok aradıkları kriterler olarak sıralanıyor.

Araştırmada en çok izlenen Digiturk kanalları da belirlendi. Buna göre; ailecek izlenen kanallar arasında Nat Geo Wild, İz TV, History Channel gibi belgesel kanallarının yanı sıra sinema kanalları ve Lig TV başı çekiyor. Bireysel ilgi durumuna göre ise kadınlar en çok Turkmax, Home TV ve müzik kanallarına ilgi gösterirken eşlerinin Lig TV ve diğer spor kanallarını izledikleri göze çarpıyor. Küçük çocuklar Disney Channel, Yumurcak TV ve Cartoon Network gibi kanallara ilgi gösterirken büyük çocuklarsa belgesel ve sinema kanallarını izliyor.

kaynak:http://www.medyatava.com/