Fragmanlar, Sinema

Jason Statham ve Jennifer Lopez “Parker”da buluşuyor

“İşten temiz sıyrılmak için, oyunu kirli oynamalısın”

Kendi ekibinin ihanetine uğrayan ve ölüme terk edilen, kendi etik kurallarına sahip hırsız Parker’ın “ödeşme” öyküsü.

Filmin senaryosu, “Eğer roman yazarsam, iyiyim. Eğer senaryo yazarsam küçük çapta bir ilahım.” diyen Donald E. Westlake‘in roman serisinden, John J. McLaughlin (Carnivale TV serisi; Black Swan, 2010; Hitchcock, 2012) tarafından uyarlanmış. “Richard Stark” takma adıyla Parker roman serisi yazan Donald E. Westlake, yapımcılar Parker film serisi yapmayı teklif edene kadar, “Parker” karakter adının kullanılmasına izin vermemişti. Bu film Parker karakter adını kullanan ilk uyarlama. Yazar Donald E. Westlake 21 Aralık 2008’de hayatını kaybetti.

Usta yönetmen Taylor Hackford‘ı; Richard Gere ve Debra Winer’ın rol aldığı An Office and a Gentleman (Subay ve Centilmen, 1982), Kathy Bates ve Jennifer Jason Leigh’in oynadığı Stephen King uyarlaması Dolores Claiborne (1995), Al Pacino ve Keanu Reeves’in döktürdüğü The Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı, 1997), efsanevi müzisyen Ray Charles’ın hayatını ve kariyerini anlatan, Jamie Foxx’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ı getiren Ray (2004) filmlerinden hatırlıyoruz.

1967 doğumlu İngiliz aktör Jason Statham, İngiltere Ulusal Dalış Takımı’nda dalgıç olarak 1992 Dünya Şampiyonası’nı 12. olarak tamamladı. Ayrıca modellik ve karaborsa mal satıcılığı yaptı. 1998’de Guy Ritchie‘nin Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe Akıldan Dumana) filminde ilk rolüne seçildi. Oynadığı bazı filmler: 2000’de “Turkish” adlı karakteri canlandırdığı, yine bir Guy Ritchie filmi olan Brad Pitt, Dennis Farina, Benicio Del Toro’lu Snatch (Kapışma);  The Transporter (Taşıyıcı, 2002); Crank (Tetikçi, 2006); Bank Job (Banka İşi, 2008), Killer Elite (2011), The Expandables 2 (2012).

Hem müzik hem de sinema dünyasının uluslararası starı Jennifer Lopez, Porto Riko’lu bir ailenin üç kızından biri. 5 yaşından itibaren müzik ve dans dersleri aldı. 12 yıllık Katlik okulunda eğitim gördü. Lise yıllarında softbol ve tenis oynadı, ayrıca jimnastikçiydi. 1991-1993 yıllarında rol aldığı In Living Color (Yaşamın Renkleri) adlı TV dizisiyle oyunculuk kariyerine başladı. 1997 tarihli, Teksas doğumlu “tejano (Teksas-Meksika müziği) şarkıcısı” Selena Quintanilla-Perez’in gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı Selena‘da usta aktör Edward James Olmos ile birlikte başrol oynadı.  1997’de Oliver Stone filmi U-Turn; 1998’de Steven Soderbergh’in yönettiği Out of Sight (Aşk ve Para); 2000’de Tarsem Singh  filmi The Cell (Hücre) oynadığı filmlerden bazıları. Lopez, animasyonlar AntZ (KarıncaZ, 1998) ve Ice Age: Continental Drift (Buz Devri: Kıtalar Ayrılıyor, 2012) filmlerinde seslendirme yaptı.

Nick Nolte, Michael Chiklis, Clifton Colins Jr., Sala Baker, Wendell Price ve Patti LuPone filmin kadrosundaki diğer oyuncular.

Senaryosu, usta yönetmen Taylor Hackford, günümüzün en önemli aksiyon filmi oyuncularından Jason Statham, süperstar Jennifer Lopez ve usta oyuncu kadrosuyla Parker umut vaad eden bir yapım.

Filmin resmi websitesi: http://www.parkermovie.com/

Yönetmen    Taylor Hackford

Senaryo    John J. McLaughlin (Donald E. Westlake’in roman serisinden)

Oyuncular:

Jason Statham  –  Parker

Jennifer Lopez  –  Leslie

Nick Nolte

Michael Chiklis  –  Melander

Clifton Colins Jr.  –  Ross

 Sala Baker  –  Ernesto

Wendell Price

Patti LuPone

Emma Booth

Daniel Bernhardt  –  Kroll

Yapımcı  –  Les Alexander, Steve Chasman, Taylor Hackford, Sidney Kimmel, Jonathan Mitchell

Orijinal Müzik  –  David Buckley

Görüntü Yönetmeni  –  J. Michael Muro