Sinema

DJANGO UNCHAINED / ZİNCİRSİZ

Quentin Tarantino’dan

DJANGO UNCHAINED / ZİNCİRSİZ

1 Şubat’ta gösterimde

DJANGO UNCHAINED-ZINCIRSIZ (18)

 

DJANGO UNCHAINED

ZİNCİRSİZ

 

Yönetmen: Quentin Tarantino

Senaryo: Quentin Tarantino

Yapımcı: Stacey Sher, Reginald Hudlin, Pilar Savone, Michael Shamberg, James W. Skotchdopole

Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, Don Johnson, Franco Nero, Jonah Hill, Bruce Dern, Robert Carradine

Orijinal Film Müziği: Ennio Morricone, Luis Bacalov, Riziero Ortolani, Jerry Goldsmith, Elisa Toffoli, Rick Ross, James Brown & 2 Pac, Brother Dege

Görüntü Yönetmeni: Robert Richardson

Kurgu: Fred Raskin

Rol Dağıtımı: Victoria Thomas

Yapım Tasarımı: J. Michael Riva

Sanat Yönetimi: Page Buckner, David F. Klassen, Mara LePere-Schloop, Suzan Wexler

Set Dekorasyonu: Leslie A.Pope

Kostüm Tasarımı: Sharen Davis

Tür: Macera, Dram, Western

Süre: 165 dakika

Dağıtımcı Firma: www.warnerbros.com.tr

Gösterim Tarihi: 01 Şubat 2013

 

 

 

HAYAT, ÖZGÜRLÜK VE İNTİKAM

 

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce, Güney’de, eski sahipleriyle kanlı bir geçmişi olan köle Django (Jamie Foxx), Alman asıllı ödül avcısı Doktor King Schultz (Christoph Waltz) ile karşılaşır. Schultz, katil Brittle kardeşlerin peşindedir ve kendisini ödüle götürecek olan Django’dur. Django ise karısı Broomhilda Von Shaft (Kerry Washington)’ı plantasyon sahibi zalim Calvin Candie (Leonardo DiCaprio)’nin elinden kurtarmaya çalışmaktadır.

 

Quentin Tarantino, Amerika’nın kanlı tarihindeki kölelik gerçeğini tüm çıplaklığıyla göz önüne seriyor. Tarantino‘nun, bu yıl Oscar ödüllerindeki rakibi Steven Spielberg‘ün Lincoln‘de yaptığı gibi köleliği örtbas etmediği, tam tersine yaşanan vahşeti, izleyiciyi şoke edecek şekilde resmettiği belirtiliyor. Tarantino da bir demecinde, “tarihe olan yaklaşımı değiştirmek ve insanları tahihi gerçekliğin içine çekmek istediğini” belirtiyor.

 

Django karakteri, Sergio Corbucci‘nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği 1966 tarihli Django adlı filmden esinlenerek yaratılmış. Corbucci 1987’de Django 2 – Il grande ritorno adıyla bir devam filminin de senaryosunu yazmış, bu filmi Nello Rossati yönetmişti. Corbucci’nin filmlerinde Django’yu canlandıran Franco Nero, Tarantino’nun Django Unchained’inde Amerigo Vessepi karakteriyle karşımıza çıkacak.

 

Filmin yıldız oyuncu kadrosuna, Franco Nero‘nun yanı sıra, David Carradine, James Remar, Don Johnson gibi kıdemli oyunucular küçük rollerle destek veriyor.

 

Oliver Stone‘un JFK, Martin Scorsese‘in Aviator ve Hugo filmleriyle Oscar kazanan görüntü yönetmeni Robert Richardson, Kill Bill Vol. 1, Kill Bill Vol. 2 ve Inglorious Basterds filmlerinde Quentin Tarantino ile çalışmıştı. Richardson, bu filmle de Oscar’a aday.

 

Ennio Morricone, Luis Bacalov, Riziero Ortolani, Jerry Goldsmith, Elisa Toffoli, Rick Ross, James Brown & 2 Pac ve  Brother Dege imzalı film müziğine dikkat.

 

Django Unchained‘in; En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Christoph Waltz), En İyi Görüntü Yönetmeni (Robert Richardson), En İyi Özgün Senaryo (Quentin Tarantino) ve En İyi Ses Kurgusu (Wylie Stateman) dallarında Oscar’a aday olduğunu hatırlatalım.

 

Filmin resmi internet sitesi:
http://unchainedmovie.com/
http://www.unchainedsoundtrack.com/
https://twitter.com/UnchainedMovie

 

Filmin resmi tanıtımı: