Kültür Sanat

Brandt Brauer Frick ve Jamie Lidell haftasonu İKSV SALON’da

SALON, TAKİPÇİLERİNİ BU HAFTA SONU ELEKTRONİK MÜZİĞİN FARKLI TINILARIYLA BULUŞTURACAK

 

Farklı müzik tarzlarına sahnesinde yer açan Salon, bu hafta sonu takipçilerini techno ve elektronik soul’la buluşturacak. Klasik enstrümanlarla seslendirdikleri dans müzikleri ile ses getiren, Glastonbury, Coachella, Montreux Jazz, Lincoln Center, Mutek, Sonar, Southbank ve Centre Pompidou gibi festivaller ile konser mekanlarında sahneye çıkan Brandt Brauer Frick, 22 Mart Cuma akşamı saat 22.30’da müzikleriyle Salon’da.

 

23 Mart Cumartesi akşamı saat 21.30‘da ise Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında İngiltere’nin son yıllarda çıkardığı en etkili isimlerden biri olan, Amerikan Bağımsız Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop/Rock” ödülünü alan elektronik soul müzisyeni Jamie Lidell, müzikseverlerle buluşacak.

 

Brandt Brauer Frick

22 Mart Cuma, saat 22.30

 Brandt-Brauer-Frick-2

Salon, takipçilerini bu hafta sonu elektronik müziği deneysel yollardan elde eden bir grupla buluşturuyor. Alman müzik üçlüsü Brandt Brauer Frick, klasik enstrÜmanlarla seslendirdikleri dans müzikleri ile 22 Mart Cuma akşamı saat 22.30’da Salon’a konuk olacak.

 

Brandt Brauer Frick, klasik bir elektronik müzik üretimi olarak nitelenebilecek You Make Me Real adlı ilk albümlerini 2010’da yayımladı. Bu albümdeki şarkıları, 10 kişiden oluşan bir klasik müzik grubuyla yeniden canlı olarak kaydeden grup, ortaya çıkan müziği Mr Machine adını taşıyan albümle piyasaya çıkardı.

 

Grubun son albümü Miami ise geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluştu. Bu albümde Gudrun Gut, Om’mas Keith ve Erika Janunger gibi isimlerin yanında, Jamie Lidell, Rus DJ ve yapımcı Nina Kraviz ile ortaklaşa yapılan kayıtlar bulunuyor. Brandt Brauer Frick’in ilk iki albümünde yer alan piyano, keman, çello, arp, trombon, tuba ve çeşitli vurmalı çalgılar bu albümde de rollerine devam ediyor. Albümde hayali bir Miami şehri anlatan grubun, sahnede kullandığı görseller ve bugüne dek çekilmiş tüm videoları Park Bennett tarafından hazırlanıyor.

Brandt-Brauer-Frick-3

Grup, dünya çapında sergiledikleri 150’den fazla performansla Glastonbury, Coachella, Montreux Jazz, Lincoln Center, Mutek, Sonar, Southbank ve Centre Pompidou gibi festivaller ile konser mekanlarında sahneye çıktı. Kayıtları ve performanslarıyla dans müziğinin kitabını yeniden yazan Brandt Brauer Frick’in Om’mas Keith ile birlikte sahnede olacağı konserin biletleri (ayakta) 35 TL ve (öğrenci) 25 TL’den alınabilir.

 

 

Garanti Caz Yeşili: Jamie Lidell

23 Mart Cumartesi, saat 21.30

 Jamie-Lidell

Salon’da önemli isimlerin yer aldığı performanslar hız kesmeden devam ediyor. İngiltere’nin son yıllarda çıkardığı en etkili isimlerden biri olan Jamie Lidell, 23 Mart Cumartesi akşamı Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Salon‘da olacak.

 

2005’te yayımladığı Multiply albümüyle kendini geniş kitlelere tanıtan Jamie Lidell, 2008’de yayımladığı Jim albümü ile Amerikan Bağımsız Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop/Rock” ödülünü aldı. Lidell’in 2010 yılında yayınlanan Compass albümü için The Times “muhteşem” yorumunda bulundu.

 

Lidell’in merakla beklenen ve kendi adını taşıyan son albümü, Şubat 2013’te dünyanın en tanınmış bağımsız plak şirketlerinden Warp Records tarafından yayımlandı. New York Times’ın deyimiyle “son derece hassas ve güzel kayıtlar” içeren yeni albümünde birçok analog synth tonundan faydalanan Jamie Lidell, elektronik müzik eğilimi hakkında “elektronik müziği kullanmanız ya da hangi tonları kullandığınız değil, bu müzikle neyi anlatmayı tercih ettiğiniz önemli” diyor.

Jamie-Lidell-2

New York’tan Nashville’e taşınarak hatırı sayılır bir ev stüdyosu kuran Jamie Lidell, kendi adını taşıyan son albümünü Mtume, Cameo, New Jack Swing, Bobby Brown ve George Clinton gibi isimlerden aldığı ilhamla bu stüdyoda kendisi kaydetti. Jamie Lidell’in solo çalışmalarının yanı sıra Christian Vogel ile ürettikleri bazı müzikler Super Collider ismi ile yayınladı. Lidell ayrıca Feist, Simian Mobile Disco, Beck, Matthew Herbert, Chris Taylor, James Gadson ve Gonzalez ile ortak çalışmalara imza attı. Jamie Lidell’in, yeni albümünün tanıtım turnesi kapsamında Salon’da vereceği konserin bilet fiyatları (ayakta) 40 TL ve (öğrenci) 20TL.

 

Salon Etkinliklerinin Biletleri

Salon etkinliklerinin biletleri Biletix satış kanalları ve Salon gişesinden temin edilebilir. Lale Kart sahipleri, biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Salon gişesi Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve etkinlik günlerinde etkinlik başlayana kadar açık.