Sinema

BİN YILIN KOMEDİSİ SÜRGÜN İNEK 28 ŞUBAT’TA SİNEMALARDA!

BİN YILIN KOMEDİSİ SÜRGÜN İNEK 28 ŞUBAT’TA SİNEMALARDA! SÜRGÜN İNEK

“Memleket kaynıyor, senin hiçbir şeyden haberin yok …”
Ve SARIKIZ OPERASYONU BAŞLADI! “SÜRGÜN İNEK” FRAGMANI KAHKAHAYA BOĞUYOR…
Dev bir oyuncu kadrosuna sahip olan “SÜRGÜN İNEK” filmi için Yeşilçam’ın fenomen oyuncuları ve genç kuşağın en sevilen isimleri bir araya geldi. Yaşanmış bir olaydan esinlenilen “SÜRGÜN İNEK” filminin çekimleri Temmuz ayında Muğla-Yatağan ilçesinin Bozüyük köyünde gerçekleşti. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışılan “SÜRGÜN İNEK” filmi, fragmanı yayınlandığı andan itibaren iddialı bir proje olduğunu kanıtladı. Yönetmenliğini Ayhan Özen’in, senaristliğini ise Serkan Öztürk’ün üstlendiği “SÜRGÜN İNEK” bir Atmosfer Film yapımıdır.

 

SÜTÜNÜ HELAL ET SARIKIZ…
Atatürk büstünün kırılmasına neden olan ve içinden çıkılamayacak inanılmaz olaylara yol açan SARIKIZ, filmin başrol oyucusu… Bu eşsiz komedi şöleninde Sarıkız’a Türk sinemasının yıldızları eşlik ediyor… Hasan KAÇAN, Şebnem SÖNMEZ, Fırat TANIŞ, Cezmi BASKIN, Vildan ATASEVER, Tolga GÜLEÇ, Necip MEMİLİ, Burak SATIBOL, Serkan ÖZTÜRK, Tarık PAPUÇÇUOĞLU, Bülent ÇOLAK, Sadi Celil CENGİZ, Hüseyin SOYSALAN, Erdal CİNDORUK, Savaş BAYINDIR, Ali SAVAŞÇI, Ozan AKBABA, Fırat PAŞAYİĞİT, Mine TEBER, Bedia ENER, Uğur KIVILCIM İskender BAĞCILAR VE Eşref KOLÇAK, Yılmaz GRUDA, Köksal ENGÜR ile Yeşilçam’a da selam gönderen “SÜRGÜN İNEK” filminin müzikleri de ünlü müzik adamı Cahit Berkay’ın imzasını taşıyor.
Sürgün ineğin yıllarca unutulmayacak hikâyesi
28 Şubat’ta kendi gününde seyircisiyle buluşuyor…

Sürgün İnek Fragmanı İzle

KONU
Yıl 1997…Düşüncelerinden ötürü insanların sürüldüğü günlerde, sıra Gomalak köyündeki bir ineğin özgürlüğüne gelmiştir.
Şevket ve Cemile kendi halinde yaşayan,birbirlerini ve inekleri Sarıkız’ı çok seven bir çifttir.Bu çiftin hayatları ineklerinin Atatürk büstünü kırmasıyla birden bire içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu olayın çığ gibi büyüdüğüne, hadisenin köy sınırlarını aştığına, şaşkınlık ve korkuyla şahit olurlar. Muhtarından, ihtiyar heyetine, bürokratından, askerine herkes bir ineğin peşine düşer. Mesele büyüdükçe işle sağından solundan ilgili bütün kişiler kendilerini trajikomik bir hal içinde bulur. Olaylar giderek bir komedi şölenine dönüşür. Kahramanlarımız düştükleri bu durumdan nasıl sıyrılacaklardır? Özgürlüğünü kaybeden Sarıkız eski mutlu günlerine dönebilecek midir?
Gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilen Sarıkız’ın hikayesi Sürgün İnek, dev oyuncu kadrosuyla bin yılın komedisi olarak beyazperdede izleyiciyle buluşuyor.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

SÜRGÜN İNEK KARAKTERLER

SARIKIZ
Sarışın güzeller güzeli bir montofon. Kesilmesi akıldan dahi geçirilmeyen, bu hayatta çok az ineğin sahip olabileceği talihte bir inek.
Kendisi değilse de, türdeşleri; nihayetinde canlarını insanlığa vermekle görevli olmaları karşılığında, hakettikleri itibarı görmeyerek yaşarken, o sevdiği ve sevildiği bir ailenin biricik hayvanı olarak hakettiği saygıyı gördüğü bir hayat sürmektedir. Biraz içine kapanık olduğundandır ki kimse tutulduğu “öküz” ün farkına bile varmamıştır. Başı boş bırakılınca kötü niyetle değil ama, “kafasına göre takılmayı”, gezmeyi sever. Bunca karmaşaya gerçekten kendisinin sebep olmuş olamayacağını düşünmektedir. Yoksa bunca ademoğlu nasıl olur da aynı sanrı içine düşebilir ki?

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

ŞEVKET ÇETİN –HASAN KAÇAN
Hikayenin esas karakteri Şevket, kırkbeş yaşındadır. Ortaokul mezunudur. Babası sığırların bakımını ona devrettiğinden eğitimine devam edememiştir. Evvela babasını, ardından da anasını kaybetmiştir. Bu nedenle Kardeşi Nihat’a küçüklüğünden beri hem analık hem babalık etmiş, onun tüm şımarıklık ve tembelliklerini bu sebeple hep idare etmiştir. Kendi istekleri bir çok şeyden sonra gelmektedir.
Gomalak köyünde hayvancılık yapmaktadır. Çok maharetli değildir ama zorunluluklar onu maharetli olmak zorunda bırakmıştır. Garantici, tedbirli ve risk almayı sevmeyen biridir. Pratik, makul bir kişiliktir ve aşırılıkları anlamakta zorlanır. İnsancıl ve yardımsever olsa da çok sosyal değildir. Karmaşa ve olumsuzlukların hiçbir zaman esas sebebi değilse de bir şekilde kendisini olayların göbeğinde bulur. Olaylar karşısında soğukkanlılığı önerir ama en heyacanlı tepkileri yine kendisi verir. Cesur gibi görünmeye çalışır çünkü aslında tırsıktır. Ama söz konusu sevdikleri olunca kendi kendisini bile şaşırtabilir. Çocuğu olmaması onun en büyük kompleksidir. Çocukluğunda ağaçlara tırmanıveriyim derken düşmelerini kısırlığının sebebi olarak görmektedir.
Guruludur. Cemile kendisine kaçıp ortalık karıştığında da bu olayı kendisi üstlenmiştir. Hayatında en çok Cemile’si vardır. Bir de buzağlığından beri beraber, gözü gibi büyüttükleri Sarıkız’ı.

CEMİLE ÇETİN- ŞEBMEN SÖNMEZ
Şevket’in karısı, kırk yaşındadır. Uysal sakin biridir Cemil’e. Ama kafasına koyduğu şeyi yapmak için sabreder ve gayretlidir. Neşesinin de, hüznünün de bir ayarı yoktur. Kavgalı olunan köyün kızı olması sebebiyle Gomalak’ta arkadaşlık kurması zaman almıştır. Gülay öğretmene ayrı bir sevgisi vardır çünkü o bilgilidir ve Cemile en çok cehaletten dem vurmaktadır. Aynı zamanda da kendisine çocukluğunda öğrenemediği okuma yazmayı öğretmektedir. Hayatının merkezinde önce Şevket, sonra Sarıkız vardır. Tüm dünyaya, yaratılmış her şeye büyük bir sevgi duyar.
Şevket birgün Topuzlu’ya hayvanlarını otlatmaya geldiğinde Cemile de elma topladığı ağaçtan Şevket’in önününe düşmüştür. Tanışmaları ve gönüllerinin birbirine düşmesi de aynı anda olmuştur. Duygusal, heyecanlı, sevgi dolu bir tiptir. Hüzünlerini Şevket’ten başkasına pek belli etmez. Çocuğu olmaması en büyük derdidir, kendi yapamadığı herşeyi çocuğunda tamam etmek tek hayalidir ama bundan yoksun kalmasını da olgunlukla taşımaya çalışır. Küçük bir dünyası vardır ama dışa dönük öğrenmeye açık ve meraklı biridir. Abisiyle arasındaki küslük ona kendisini daima yalnız hissettirir ve bu dolduramadığı bir boşluktur.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

NİHAT ÇETİN- FIRAT TANIŞ
Otuz iki yaşındadır. Şevket in tek kardeşidir. Anne babasını küçükken kaybetmesi yüzünden abisi kendisine fazlasıyla tahammüllü davranmaktadır. Bu nedenle Nihat pek büyüyememiş, sorumluluk almayan, hazırcı bir tiptir.
Küçük dünyasında küçük üçkağıtçılıklarla kar sağlamak derdindedir. Kendinin pek farkında olmadan herşeyin en güzelini ister çünkü onun için olmaz diye bir şey yoktur. İş beğenmez, büyük işler yapmak peşindedir. Köylü pek haz etmez kendisinden. Abisinin ağzından girip burnundan çıkarak çok kez ona mallarını sattırmış, ortaya bir iş koyamadan yeni maceralara koşmuştur. Keyfine düşkündür. Alemcidir. Kendi iki üç kişilik arkadaş grubuyla beraber zaman öldürürler. Cemile çok haz etmez ondan çünkü aileye hep zararı dokunmuştur.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

ÖĞRETMEN GÜLAY- VİLDAN ATASEVER
Yirmi yedi yaşında idealist bir öğretmendir. Ankara’daki okulunu bitirdiğinde Gomalak köyü ilköğretim okulunda tayini çıkmıştır ve iki yıldır orada öğretmendir. Öğrencilerini çok sever. Onu tek yoran şey hergün yirmi kilomtre gidip gelmesidir. Ama sevdiği işi yapıyor olması onun motivasyonudur. Okulunu evi gibi güzelleştirmiştir. Sabırlı, sevecen, adaletli ve güçlü biridir. Nihat’ın ilgisinden rahatsızdır. Hazım’a karşıysa derinden bir sevgi beslemektedir.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

İMAM AHMET- NECİP MEMİLİ
Gomalak Hacı Şerefattin Ölmez Cami’nin imamıdır. Otuz altı yaşındadır. Caminin yanında ki gecekonduda yaşar. Evlidir ve iki çocuğu vardır. Yardımsever, dini değerlerine bağlı, idealist biridir. İmamlığı sadece namaz kıldırmak, memurluk olarak görmez. Hakka hizmet şuuruyla yaşar. Aklı selim, kıvrak zekalı, nüktedan, çözüm odaklı yaşayan, uzlaşmacı ve sakin biridir. Kriz anlarında soğukkanlılıkla mukul olduğunu düşündüğü önerileri paylaşır ve insanları da akıllı davranmaya teşvik eder. Köylünün sevdiği ve itibar ettiği biridir.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

HAZIM- TOLGA GÜLEÇ
Dilaver’in ilk hanımından oğludur. Yirmi yedi yaşındadır. Eğitimi için İstanbul’da yaşamaktadır ama üniveriste son sınıfta, 28 şubat kararlarını protesto için mitinge katıldığından okuldan uzaklaştırılmıştır. Doğru bildiğini söylemeden duramaz, hakkını arayan, heyecanlı, coşkun, açık görüşlü, bilgili bir tiptir. Gülay’a görür görmez sevdalanmıştır. Kendine güvenli, ince bir delikanlıdır.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

MUHTAR SAMİ – CEZMİ BASKIN
Gomalak köyünün üçüncü kez seçilen muhatarı Sami elli yaşındadır. Eski muhtar Kenan’la rekabet halindedir. En büyük ideali Gomalak’ı belde yapıp kendisininde Belediye Başkanı olmasıdır. Makul olanı bilir ama çıkarına uygun olana göre hareket eder. Kaypak, kişiliksiz korkaktır bir tiptir. 28 Şubat dolasıyla son günlerde gergindir. Ankara’dan gelen kararları birebir uygulamaya çalışır.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

DİLAVER- HÜSEYİN SOYSALAN
Cemile’nin abisi, kırk sekiz yaşındadır. Cemile’yi kaçırdığını düşündüğünden yirmi senedir Şevket’e düşman, Cemile’ye de küstür. Topuzlu köyünün ileri gelenlerindendir. Birinci hanımından Hazım, ikinci hanımından da Ercan olmuştur. Gomalaklılardan hiç hazetmez. Ercan’ın bir süreliğine Topuzlu’daki okula gitmek zorunda olmasından bile huzursuzdur. Kendi köyündeki okulun tadilatının yapımına da katkıda bulunmaktadır. Aslında yumuşak kalplidir ama kendi doğrularıyla çelişildiğinde katılaşmaktadır.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

HASAN YILMAZ ŞAHİNTÜRK- ERDAL CİNDORUK
İlçe Milli Eğitim müdürü, tam bir bürokrattır. Devletin soğuk yapısının yüzüdür. Disiplinli ve otoriterdir. Her hadisede kendi menfaati için hamleler yapar. İşgüzardır. Güç merkezi kim ya da ne ise o doğrultuda biçim alır. 28 şubat sürecini de aynı biçimde yorumlayarak, işin arkasındaki gizli odakları bulup askerlerce takdir edilerek, Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar gidebileceği bir kariyer hedeflemektedir.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

MÜFETTİŞ SEZGİN İÇLİ- SERKAN ÖZTÜRK
Otuz beş yaşında bir müfettiştir. Kendini çok zeki zanneder ama aslında iş çıkartan, şüpheciliği ahmaklığa kadar götürmüş biridir. Büstün kırılması hadisesini araştırması için İçişleri Bakanlığı’nca köye gönderilmesini kendisini üstlerine kanıtlamak için bir fırsat olarak görmektedir.
Kendi değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır kendisi dışında herşeyi sorgulayan bir yapısı vardır.
CEBRAİL -YILMAZ GRUDA

MİKAİL – EŞREF KOLÇAK

İSRAFİL- KÖKSAL ENGÜR
Gomalak köyünün yaşlılar heyetidir. Üçü hep beraber gezer. Mikail en kıdemlileridir, huysuzdur. Cebrail martaval okumayı, yaşamadıklarını yaşamış gibi anlatmayı, abartıyı sever. İsrafil ileri yaşınında etkisiyle bunamıştır.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

KENAN- TARIK PAPUÇÇUOĞLU
Eski muhtardır. Gelecek seçimde yine muhtarlığa adaylığını koyacaktır. Onun için muhtar sami ne kadar çok hata yaparsa onun o kadar işine gelecektir. Rekabetçi ve hırslı biridir.

SAFFET- BÜLENT ÇOLAK
Nihat’ın arkadaşı. Durmadan espiri yapma gayretindedir. Bir numaralı eğlencesi İsrafil dedeyle uğraşmasıdır.

ERCAN – İHSAN BERK AYDIN
Dilaverin ikinci hanımından olan oğlu, dokuz yaşında haylaz bir çocuktur. Kırılan büstü onun kırdığı düşünülür.

HACER- MİNE TEBER
Muhtarın karısıdır. Cemile’den hiç haz etmez. Dedikoducudur.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

MELEK TEYZE- UĞUR KIVILCIM
Cebrail dedenin asabi karısıdır. Dominanttır. Köyün kadınlarının lideri konumundadır.

MÜDÜR- BURAK SATIBOL
Müdürümüz Yaşar Bey iyi ve kendisini seven bir ailede büyümüş, şehir yaşantısında sıradan her çocuk gibi üniversiteye gittiğinde hayatın -kendisi için yeni- gayeleri, adalet ve eşitlik gibi kavramlarlarıyla tanışmıştır. Kendince muhakemeler ve babasının “her şeyi bil ama içinde olma” gibi öğütleriyle belirli bir mesafeden bazı kavramlara yakınlık duymuştur. Ancak yeterince cesur olamayıp kabuğunu kıramaması onu aktif rol oynamaktan daima geri çekmiştir. Hatta üniversite boyunca sevdiği kıza bunu itiraf edememiş ve içinde böyle bir ukdeyle yaşayıvermiştir. Müdür olarak görev yaptığı köyde şahit olduğu “saçmalıklara açık açık olarak dur diyemese de, eylemini üniversiteden aktivist arkadaşı Burak’a hadiselerle ilgili bilgi uçurmasıyla ortaya koymuştur.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

ÖĞRENCİ LİDERİ-BURAK / SADİ CELİL CENGİZ
Burak, idealleri için savaşmaktan bu nedenle bedel ödemekten korkmayan bir gençtir. Lider ruhlu, çevresinin güvendiği, açık sözlü ve doğru bildiğini her yerde söyleyen biridir. Mücadeleciliği onu güçlü kılmıştır. Adalet ve hak gibi kavramlara çok kıymet verir. Haksızlığa uğrayan her meseleye dahil olur ve herkesi duyarlı olmak yönünde teşvik eder. Okulunda da arkadaşlarıyla etkin bir biçimde hassasiyetlerini dile getirdikleri bir klüp kurmuş ve o klübün başkanı olmuştur.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

HAMDİ-ALİ SAVAŞCI / SELÇUK-OZAN AKBABA
Nihat’ın kendisi gibi çalışmakla pek işi olmayan, vakitlerinin çoğunu kahvehanede geçiren, hayatlarının amacı eğlenmek olan, boş gezenin boş kalfaları arkadaşlarıdır. Alaycı, küçük hesapları olan tiplerdir. Ancak, iş arkadaşlarının zor duruma düşmesi olunca aylaklığı bırakıp, yardıma koşan yeri gelirse de kafi miktarda faydalı olabilecek potansiyele sahip gençlerdir. Duruma göre, cin fikirlilik, kurnazlık, laf ebeliği gibi niteliklerinden herhangi birini kullanarak olaylardan sıyrılma, birbirlerini tamamlama ya da ifşa etme özellikleri vardır. Birbirlerinin hem silahı hem dayanağıdırlar.

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler

KÜNYE

YÖNETMEN: AYHAN ÖZEN

OYUNCULAR: HASAN KAÇAN, ŞEBNEM SÖNMEZ, FIRAT TANIŞ, CEZMİ BASKIN, VİLDAN ATASEVER, NECİP MEMİLİ, TOLGA GÜLEÇ, SERKAN ÖZTÜRK, BURAK SATIBOL

YAPIMCI: ALİ TOKUL&LEVENT GÜNERİ

SENARYO: SERKAN ÖZTÜRK

UYGULAYICI YAPIMCI: HATİCE DERE

MÜZİK: CAHİT BERKAY

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: AYDIN SARIOĞLU

KURGU: AYKUT YILDIRIM

SANAT YÖNETMENİ: REZA HEMMATİRAD

CAST DİREKTÖRÜ: ÖZLEM GÜLBİR

SES TASARIM: BURAK TOPALAKÇI

KOSTÜM: SENEM KAYHAN

DAĞITIM: TİGLON

SÜRE: 118 DK

sürgün inek filmi afiş (1)

Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler
Sürgün İnek Filminden Görüntüler