Kültür Sanat

41. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ 4 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

İKSV-Müzik-logo

41. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ,  “ZAMAN VE DEĞİŞİM” TEMASIYLA BU YIL BİRÇOK İLKE İMZA ATACAK

 İKSV-41.-Müzik-festivali-afis 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 41. İstanbul Müzik Festivali, 2006 yılından beri festivale destek veren Borusan Holding sponsorluğunda 4-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
41. İstanbul Müzik Festivali, 500’ün üzerinde dünyaca ünlü yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayarak klasik müzikseverlere “Zaman ve Değişim” teması etrafında kurgulanmış programıyla müzik dolu bir ay yaşatacak. Festival programında festival temasıyla bağlantılı özel etkinlikler ve ücrestiz konserler de gerçekleştirilecek.

 

 

41. İstanbul Müzik Festivali, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile açılıyor

41.-ISTANBUL-MUZIK-FESTIVALI-4-HAZIRANDA-BASLIYOR
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

41. İstanbul Müzik Festivali, 4 Haziran Salı akşamı 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek açılış töreni ve konseriyle başlayacak. Açılış töreninde, genç müzisyenlerin eğitim ve gelişimleri yönündeki çabalarıyla da öne çıkan ve günümüzün en başarılı sanatçıları arasında yer alan piyano ikilisi Güher ve Süher Pekinel’e festivalin Onur Ödülü takdim edilecek.

İKSV-GÜHER-SÜHER-PEKİNEL
GÜHER PEKİNEL, SÜHER PEKİNEL

 

 

Törenin ardından festivalin açılış konserinde, şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Franz Waxman’ın Carmen Fantezisi’nde, 7. Uluslararası Genç Müzisyenler Çaykovski Yarışması’nı kazanan Veriko Çumburidze’ye eşlik edecek. Orkestra, ardından, Hector Berlioz’un 14 numaralı Fantastik Senfoni’sini seslendirerek programını tamamlayacak.

 

A Haber tarafından HD olarak canlı yayınlanacak İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni ve Konseri,  festival sponsoru Borusan Holding tarafından geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kadıköy Caddebostan’da kurulacak dev ekrandan ve www.borusan.com web sitesi üzerinden de canlı olarak izlenebilecek.

 

 

İstanbul Müzik Festivali’nde Bir İlk: “Bir Yoga Klasiği”

Klasik Müzik Yoga ile Buluşuyor

41.-ISTANBUL-MUZIK-FESTIVALI-4-HAZIRANDA-BASLIYOR"41.-ISTANBUL-MUZIK-FESTIVALI-4-HAZIRANDA-BASLIYOR

41. yılında zaman ve değişimin altını çizen İstanbul Müzik Festivali, ilk haftasında sıradışı bir mekânda, sıradışı bir etkinliğe imza atıyor.  Festival, 6 Haziran Perşembe akşamı saat 21.00’da MAC Bebeköy’de gerçekleştirilecek “Bir Yoga Klasiği” ile sadece klasik müzikte kalıpları yıkmakla kalmayacak, disiplinlerarası duvarları da yıkarak klasik müziği yoga ile buluşturacak.

 

“Bir Yoga Klasiği” başlıklı etkinlikte, yoga meraklıları deneyimli eğitmenler eşliğinde yoga yaparken, dileyen dinleyiciler de şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion konserini dinleyerek MAC Bebeköy’ün Boğaz’a hâkim manzarasının keyfini çıkaracak. Profesyonel genç müzisyenlerden oluşan bir yaylı çalgılar topluluğu Orchestra’Sion, hem renkli repertuvarı hem incelikli yorumlarıyla seyircilerden ve müzik yazarlarından övgüler alıyor.

İstanbul Müzik Festivali’nin dinleyicilere transandantal bir müzik deneyimi yaşatacağı akşamda, Orchestra’Sion’un dinamizmi ve Mars Athletic Club’ın yoga eğitmenlerinin uzmanlığı birleşerek, yogi ve yoginilere gerçek anlamda eşsiz bir tecrübe sunacak. Mars Athletic Club Bebeköy’ün sponsorluğunda gerçekleştirilecek “Bir Yoga Klasiği”nde yoga alanı için biletler 90 TL, dinleyici alanı için ise 70 TL ve 50 TL, öğrenci biletleri de 30 TL üzerinden satılıyor.

 

 

Festivalden ücretsiz konserler:

Festival Her Yerde!

İstanbul Müzik Festivali bu yıl bir yenilik daha yaparak halka açık mekânlarda, genç müzisyenlerin dinleyicilerle buluştuğu ücretsiz konserler gerçekleştirecek. Festivalin ilk haftasında iki ücretsiz konser seyircilerle buluşacak.

 

2011 yılında kurulan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri ve mezunlarından oluşan Tempesta Quartet, 8 Haziran Cumartesi günü 16.00’da İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ücretsiz bir konser verecek. Kadrosunda Banu Selin Aşan, Hakan Güven, Emre Akman ve Seren Karabey’in bulunduğu Tempesta Quartet, 2011 yılında Hamburg’da gerçekleşen 5.Uluslararası Mendelssohn Yaz Okulu Festivali’ne seçildi, İstanbul Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Koç Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversite ile Milli Saraylar Müzesi’nde dizi konserler verdi.

 

Aynı gün 17.00’da ise İstanbul Modern’de bir başka ücretsiz konser gerçekleştirilecek. Büyük Brass Quintet ve Küçük Brass Quintet, festival izleyicisiyle 8 Haziran Cumartesi günü 17.00’da İstanbul Modern’de buluşacak. Marimba sanatçısı Elman Mecid, 16 Haziran Pazar günü saat 13.30’da Fransız Geçidi ve yine aynı gün saat 17.00’de Tünel Geçidi’nde olmak üzere ücretsiz iki konser verecek. Halen Bilkent Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı’nda eğitim gören Elman Mecid Almanya’nın Nürnberg kentinde gerçekleştiren 4. Marimba Yarışması’nda birincilik ödülü ve jüri özel ödülü, 8. Uluslararası “Giornate della Percussione”de iki ayrı dalda ödül ile İspanya’nın Valencia kentinde gerçekleştirilen “Perkulliria” 4. Uluslararası Perküsyon Yarışması’nda ikincilik ödülü kazandı.

 

Festival boyunca devam edecek ücretsiz konserler hakkında detaylı bilgi için festivalin resmî web sitesi muzik.iksv.org ziyaret edilebilir.